12 czerwca 2024

Seropozytywni mogą uprawiać sport? Oczywiście!

Osoby żyjące z wirusem HIV mogą, a nawet powinny uprawiać sport. Zakażenie nie jest przeszkodą w dbaniu o siebie, dietę i ogólną sprawność fizyczną. Z HIV można normalnie funkcjonować.

– Wśród osób żyjących z wirusem są tacy, którzy biegają w maratonach. Są zakażeni od ponad 15 lat i HIV nie odebrał im radości życia. Biorą leki i żyją normalnie. Sport to ich pasja – mówi dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

– Osoby żyjące z wirusem powinny, jak wszyscy ludzie, prowadzić zdrowy tryb życia: jeść regularnie, uprawiać aktywność fizyczną, zminimalizować, a najlepiej odstawić używki, jak papierosy czy środki zmieniające świadomość, które znacząco wpływają na stan zdrowia. Pamiętając, że HIV to choroba przewlekła, ale ciągle nieuleczalna, trzeba dbać o siebie, by organizm miał siłę z nią walczyć. Im lepiej zaopiekujemy się swoim ciałem, tym lepiej będzie ono z nami współpracowało – dodaje.

Aktywność fizyczna stanowi nieodłączną część zdrowego życia i utrzymuje ciało w dobrej kondycji. Jednak nie tylko to wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Również zdrowe odżywianie decyduje o naszym samopoczuciu, wyglądzie i ogólnej sprawności psychoruchowej. Zniszczone włosy, łamliwe paznokcie, sucha i szorstka skóra, cellulit są zewnętrznym objawem źle zbilansowanej diety. Aż 70 proc. sukcesu utrzymania prawidłowej masy ciała zależy od zdrowego i rozsądnego odżywiania. Pozostałe 30 proc. to aktywność fizyczna.

– Zakażenie HIV nie powinno hamować przed wejściem na ścieżkę zdrowia. Wręcz przeciwnie, powinno motywować do podjęcia wyzwania jakim jest regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa i zbilansowana dieta. Lato to dobry czas na wypracowanie dobrych nawyków, które mogą stać się najrozsądniejszą inwestycją do końca życia – podkreśla Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.