28 lutego 2024

Tadeusz Jędrzejczyk nowym szefem NFZ

Premier Donald Tusk podpisał nominację dla nowego prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Został nim Tadeusz Jędrzejczyk, który od października ubiegłego roku stał na czele pomorskiego oddziału Funduszu.

pen

Foto: freeimages.com

Tadeusz Jędrzejczyk jest lekarzem, ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku. Posiada specjalizację z zakresu medycyny społecznej, organizacji ochrony zdrowia i zdrowia publicznego. Wcześniej był również zastępcą dyrektora do spraw medycznych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

W czwartek jego kandydaturę pozytywnie zaopiniowała Rada Narodowego Funduszu Zdrowia.

Bez wątpienia jednym z najważniejszych wyzwań, z którym Tadeuszowi Jędrzejczykowi przyjdzie zmierzyć się w najbliższym czasie, będzie wprowadzenie pakietu onkologicznego i kolejkowego (w marcu zapowiedział to Donald Tusk i Bartosz Arłukowicz). – Jednym z założeń jest zwiększenie czujności onkologicznej w punktach podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoriach. Chodzi o to, żeby te podejrzane przypadki były szybciej wyłapywane i szybciej diagnozowane – powiedział w czasie dzisiejszego wywiadu na antenie Radia Gdańsk, kilka godzin przez publicznym ogłoszeniem informacji o podpisaniu jego nominacji przez premiera.

Na poranny wywiad w radiu Tadeusz Jędrzejczyk przyjechał na rowerze.

Nowy szef NFZ powiedział również, że „nie wyolbrzymia” podpisania deklaracji wiary przez kilka tysięcy katolickich lekarzy i studentów medycyny. W jego ocenie Fundusz nie powinien angażować się w dyskusję na ten temat, bo jest instytucją publiczną.