17 kwietnia 2024

Tłumy pożegnały prof. Mariana Zembalę (foto)

Setki osób wzięły udział w pogrzebie prof. Mariana Zembali – wybitnego kardiochirurga, wieloletniego dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 26 marca w archikatedrze p.w. Chrystusa Króla w Katowicach.

Foto: Marta Jakubiak/Gazeta Lekarska

– Przychodzimy do Ciebie wspólnie, by podziękować za każdy dzień Twojego życia i pracy, za każdą minutę tego życia, bo służyłeś Bogu, ludziom i ojczyźnie – mówił syn zmarłego, prof. Michał Zembala, także kardiochirurg. – Przepraszam, że nie daliśmy rady licznych kamyków z Twojego plecaka zdjąć – dodał.

„Żegnamy jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich lekarzy, człowieka, który przyczynił się do uratowania życia i zdrowia niezliczonych pacjentów” – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych.

Miarą roli prof. Mariana Zembali dla rozwoju medycyny jest – jak wskazał prezydent – „z jednej strony, wdzięczność tysięcy pacjentów i ich rodzin; z drugiej – wiele roczników studentów, których wykształcenie obejmowało już dorobek zabrzańskiego Centrum; a wreszcie rzadki fakt, że trud lekarzy wszedł nawet do masowej wyobraźni, stając się tematem popularnego filmu. Wszystko to budzi głęboki szacunek i (…) zapisze się na trwałe w pamięci potomnych”.

Dla uhonorowania osiągnięć prof. Mariana Zembali prezydent podjął decyzję o nadaniu najwyższego odznaczenia państwowego – Orderu Orła Białego.