20 kwietnia 2024

Wizyta lekarzy w centrali NFZ

12 lutego w centrali Narodowego Funduszu Zdrowia spotkali się przedstawiciele lekarzy rodzinnych z p.o. prezesa Marcinem Pakulskim. Cel: znaleźć sposób na zmniejszenie kolejek do specjalistów.

To drugie tego typu spotkanie w tym roku. Urzędnicy przekazali lekarzom m.in. dokumenty dotyczące dziesięciu najbardziej obleganych poradni specjalistycznych. – Razem z płatnikiem analizujemy, które zadania specjalistów mogą zostać przeniesione do podstawowej opieki – wyjaśnia Wojciech Pacholicki, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

– Oczywiście nie uda się tego zrobić bez zwiększenia finansowania podstawowej opieki zdrowotnej. Już teraz dziennie przyjmujemy do 60 pacjentów. Nowe zadania dla opieki podstawowej oznaczają m.in. zwiększenie zatrudnienia, by oczekiwanie na lekarza rodzinnego nie wydłużyło się nawet do tygodnia – dodaje Wojciech Pacholicki.

W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele: Federacji Porozumienie Zielonogórskie, Kolegium Lekarzy Rodzinnych oraz Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Kolejne spotkanie zaplanowano na 5 marca.

mt

Źródło: FPZ