23 czerwca 2024

Zembala obiecał zmiany w onkologii i pediatrii

– Minister zechciał wsłuchać się w nasze prośby dotyczące zmiany pakietu onkologicznego i to, co jest możliwe bez zmiany ustawy, będzie się starał zmienić – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz na dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Mariana Zembali.

 

 

Foto: Marta Jakubiak

Szef resortu zdrowia przez ponad 1,5 godziny uczestniczył w dzisiejszym posiedzeniu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej omawiając m.in. uwagi samorządu lekarskiego dotyczące pakietu onkologicznego.

W pierwszej kolejności zmiany obejmą m.in. kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego oraz definicję rozpoznania klinicznego. – Mamy nadzieję, że to usprawni proces opieki nad chorymi – powiedział prezes NRL.

– Pozycja lekarza rodzinnego bardzo wzrosła. To środowisko jest największym beneficjentem z ubiegłego roku. W tym roku chcemy pomóc pielęgniarkom oraz skupić się na pediatrii i dzieciach. Przy całym szacunku do lekarzy rodzinnych, wzmocnienia wymaga też grupa psychiatrów dziecięcych – mówił minister.

W jego ocenie lekarze rodzinni powinni traktować solidarnie problemy ochrony zdrowia, bo służba choremu jest najwyższym dobrem. – Chcemy dodatkowo nagradzać tych lekarzy, którzy robią najwięcej badań – dodał obecny na konferencji Tadeusz Jędrzejczyk, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Chcę wyraźnie podkreślić, że z wielką troską podchodzimy do opieki stomatologicznej dziecięcej. Tam, gdzie jest zainteresowanie, do szkół przywracamy gabinety stomatologiczne. Powinniśmy również zrobić wszystko, by ograniczyć do maksimum 18. roku życia używanie e-papierosów– wyliczał minister Zembala.

Szef resortu zdrowia dodał, że nie grozi żaden problem z przygotowaniem szczepień od nowego roku. 1 stycznia 2016 roku całkiem spora grupa lekarzy rodzinnych, pediatrów i internistów, może stracić prawo do wykonywania szczepień obowiązkowych u dzieci i dorosłych. Dziś w tej sprawie Prezydium NRL zaapelowało do ministra zdrowia o pilną nowelizację rozporządzenia z 18 sierpnia 2011 roku w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.