18 lipca 2024

Zmarł prof. Franciszek Kokot

W niedzielę 24 stycznia, w wieku niespełna 92 lat, zmarł prof. Franciszek Kokot – nestor śląskich lekarzy, wybitny nefrolog i endokrynolog.

Prof. Franciszek Kokot. Foto: arch. prywatne

„Urodziłem się w strasznej biedzie. Wszyscy ciężko pracowali. Moi rodzice – Franciszek i Franciszka – pobrali się około 1920 r. Miałem trzech braci. (…) Mieszkaliśmy w Oleśnie, które wtedy należało do Niemiec. Pamiętam, że do szkoły chodziliśmy na bosaka, a do kościoła na zmianę w jednej parze butów” – mówił w wywiadzie dla „Gazety Lekarskiej”.

Sławę Franciszkowi Kokotowi przyniosły badania nad określeniem czynności układu wewnątrzwydzielniczego w ostrej i przewlekłej mocznicy, nadciśnieniu, kamicy nerkowej i u chorych po przeszczepie nerki. Przez rzez ćwierć wieku lat kierował stworzoną przez siebie Kliniką Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

„Ciągła nauka to nasza powinność, bo inaczej można szkodzić pacjentowi. Nikt nie chciałby spotkać niedouczonego lekarza. Choć nie sposób dziś opanować całej medycyny, to dość wcześnie lekarz musi wiedzieć, kim chce być, jaką specjalizację wybrać, w co inwestować swój czas i wiedzę. Każdy, kto ten zawód wybiera, musi mieć świadomość, że do końca życia trzeba codziennie się uczyć. Inaczej będzie złym lekarzem, miernym naukowcem” – podkreślił prof. Franciszek Kokot.

Cały wywiad TUTAJ.