I Europejska Sesja Chirurgii Laryngologicznej

Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Poznaniu wspólnie z Europejskim Towarzystwem Laryngologicznym (European Laryngological Society – ELS) oraz z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym zorganizowała całodniową Sesję Chirurgii Laryngologicznej „Live” dostępną na całym świecie.

1 2

Przygotowania do tego wydarzenia trwały przez cały 2015 rok. Wybraliśmy osiem klinik europejskich znanych z bardzo wysokiego poziomu leczenia chirurgicznego różnych chorób krtani, które wyraziły chęć uczestniczenia w tego typu przedsięwzięciu.

Były to kliniki laryngologiczne w: Genui, Marsylii, Essen, Barcelonie (dwa różne ośrodki), Leiden, Luksemburgu i Poznaniu. Przygotowania obejmowały dwa różne kierunku działania; pierwszy to sprawy medyczno-organizacyjne wspólne dla wszystkich uczestników operujących, a drugi to techniczno-informatyczny dla zapewnienia dobrej jakości przekazu obrazu i dźwięku.

Po wielomiesięcznych ustaleniach tematyki operacyjnej, sposobu przekazu, jak i pracy studia głównego koordynującego całość przedsięwzięcia, ostatecznie przyjęliśmy scenariusz obejmujący 15 różnych operacji. Największa grupa to zabiegi związane z leczeniem raka krtani, kolejna grupa to operacje zmian niezłośliwych krtani, a ostatnia to różnego typu operacje fonochirurgiczne.

8 14

Część z pokazywanych operacji odbywała się na drodze endoskopowej z użyciem lasera CO2, część z dojścia od zewnątrz i kolejna grupa to operacje z użyciem robota chirurgicznego. Główne studio zorganizowane było w nowej siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Moderatorami całości było czterech profesorów z Holandii, Hiszpanii, Niemiec i Polski. Mieli oni możliwość kontaktowania się z ośrodkiem operującym, jak i z dwoma innymi ośrodkami szykującymi się do rozpoczęcia zabiegu.

Oprócz tego ośmiu informatyków pracowało przy komputerach sterując wszystkimi problemami technicznymi a na zewnątrz budynku wóz transmisyjny rozsyłał obraz na cały świat. W trakcie trwania transmisji oglądający mogli przesyłać drogą internetową swoje uwagi i pytania. W każdym ośrodku operującym przebywał informatyk z Poznania, który pomagał pracującym tam inżynierom w zapewnieniu dobrego sygnału wychodzącego z sali operacyjnej.

Jak to bywa w operacjach na żywo, zdarzały się sytuacje niespodziewane (np. trudności w intubacji pacjenta, zbyt obfite krwawienie), co wymuszało na moderatorach przenoszenia obrazu do drugiego ośrodka wykonującego operację. W sumie w czasie 9-godzinnej transmisji było ponad 1000 wejść na stronę tego przedsięwzięcia oraz wiele sygnałów informujących, że przed laptopami siedzą całe zespoły lekarskie obserwujące przeprowadzane operacje.

15 27

Oceniamy, że w czasie tej transmisji było z nami około 5 tysięcy lekarzy na całym świecie. Otrzymaliśmy ponad 100 pytań ze wszystkich krajów europejskich, a także z Meksyku, Kolumbii, Argentyny, RPA, Libanu, Pakistanu i Korei Południowej. Po zakończeniu ostatniej operacji wszyscy chirurdzy zasiedli na swoich salach operacyjnych i odbyła się godzinna dyskusja z przedstawieniem ciekawych przypadków klinicznych.

Podkreślano bardzo dobrą jakość obrazu i dźwięku uzyskaną ze wszystkich osiem ośrodków. Myślę, że był to sukces informatyków z PCSS, którzy zastosowali specjalną aparaturę medVC. Europejskie Towarzystwo Laryngologiczne zwróciło się do nas prośbą o zorganizowanie kolejnej takiej sesji, która ma ogromne wartości edukacyjne dla młodych lekarzy na całym świecie. Zrobimy to pod koniec tego roku.

Współorganizatorami transmisji były firmy Storz, Olympus i Cochlear, a grupa organizująca całość obejmowała 10 lekarzy i informatyków poznańskich. Należy podkreślić, że po raz pierwszy w historii tego typu przedsięwzięć całość organizacji i koordynacji działań była w rękach polskich lekarzy i informatyków. Wszystkie szczegóły dotyczące tego przedsięwzięcia, jak i zapis całości wykonanych operacji można znaleźć na stronie www.els.livesurgery.net.

Prof. dr hab. med. Witold Szyfter


Więcej galerii zdjęć można zobaczyć tutaj.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.