Leczenie jaskry może ocalić wzrok

Atakując nerw wzrokowy – bezpośrednie łącze miedzy okiem a mózgiem – jaskra może doprowadzić do ślepoty. Wraz z postępującym zanikiem nerwu wzrokowego stopniowo zmniejsza się pole widzenia. Niestety utrata wzroku może sięgnąć nawet 40% zanim chory zacznie zauważać problem.

Trwający właśnie Światowy Tydzień Jaskry ma przypomnieć wszystkim o tej „cichej złodziejce wzroku” i zachęcić do kontrolnych badań wzroku, bo wcześnie wykryta jaskra może być skutecznie kontrolowana.

We wczesnym stadium jaskra powoduje pojawienie się niewielkich martwych punktów w polu widzenia. Nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dostępne leczenie pozwala na zatrzymanie postępów choroby, ale niestety uszkodzeń, które się dokonały, nie da się cofnąć. Epidemiolodzy szacują, że w Polsce na jaskrę cierpi nawet 800 tys. osób.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponad 8 mln ludzi na świecie straciło już wzrok z powodu tej choroby, a do 2020 roku ta liczba powiększy się o kolejne 3 mln. Tempo wzrostu liczby zachorowań wskazuje, że jaskra staje się chorobą cywilizacyjną. Co można więc zrobić, by się uchronić przed jaskrą? Przede wszystkim regularnie odwiedzać okulistę!

– W przeciwieństwie do zaćmy, której pojawienie się daje odczuwalne skutki, jaskra atakuje w podstępny, niezauważalny sposób. Problem staje się widoczny, gdy utrata pola widzenia jest już znacząca. Dlatego kluczową rolę odgrywa wczesne rozpoznanie, a to może być dokonane wyłącznie przez okulistę przy użyciu specjalistycznego sprzętu – mówi prof. Marta Misiuk-Hojło, przewodnicząca Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

– Zalecamy, by badania kontrolne w kierunku jaskry odbywały się co najmniej raz na dwa lata, a najlepiej co roku. Wtedy można wykryć i powstrzymać rozwój choroby we wczesnym stadium, skutecznie zapobiegając jej konsekwencjom – dodaje prof. Marta Misiuk-Hojło.

Na badania diagnostyczne, jeśli nie były wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat, przede wszystkim bezzwłocznie powinny się udać osoby z grupy ryzyka, czyli takie, które:

 • Ukończyły 35. rok życia. Z wiekiem ryzyko wystąpienia rośnie. Osoby po 60. roku życia obciążone są sześciokrotnie wyższym ryzykiem rozwoju jaskry.
 • Cierpią z powodu chorób serca, cukrzycy i wysokiego ciśnienia tętniczego – te wszystkie dolegliwości zwiększają ryzyko wystąpienia jaskry.
 • Mają w rodzinie przypadek jaskry. Jaskra jest chorobą dziedziczną – prawdopodobieństwo wystąpienia najczęstszej odmiany jaskry jest 4 do 9 razy większe, jeżeli występuje ona u członków najbliższej rodziny.
 • Mają wysoką krótkowzroczność.

Warto pamiętać, że na rozwój jaskry wpływają nasze zachowania i przyzwyczajenia. Ruch i aktywność fizyczna pozytywnie oddziałują na metabolizm oraz zapobiegają wystąpieniu jaskry, a już istniejącą spowalniają. Z kolei palenie papierosów, czy picie alkoholu są czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania, gdyż może wpływać na jaskrowe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Chcąc długo cieszyć się dobrym wzrokiem, należy z nich zrezygnować.

Jaskra związana jest ze wzrostem ciśnienia płynu wewnątrz oka. Normalna wartość tego ciśnienia określana jest na 15-21 mmHg. Jeśli ciśnienie to wzrasta do poziomu między 30 a 40 mmHg, ryzyko rozwoju jaskry zwiększa się 40-krotnie. Kluczowym dla rozpoznania jaskry jest więc regularne badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz diagnostyka i monitorowanie zmian w obrębie tarczy nerwu wzrokowego, które powinien przeprowadzać okulista.

– Kolejną ważną różnicą miedzy jaskrą a zaćmą jest fakt, że ta pierwsza jest nieodwracalna i nie da jej się wyleczyć, czy nawet zatrzymać jej rozwoju wykonując zabieg chirurgiczny. Leczenie jaskry to proces, który trwa przez całe życie pacjenta i związany jest z regularnym stosowaniem kropli do oczu, których zadaniem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego – mówi prof. Marta Misiuk-Hojło.

– Kluczowe znaczenie dla jego skuteczności w powstrzymaniu rozwoju jaskry jest konsekwentne przyjmowanie leków, zgodnie z zaleceniami lekarza. Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia większość osób chorujących na jaskrę nie utraci wzroku, jednak aż do 25% tych pacjentów nie przyjmuje przepisanych leków, a niemal 50% całkowicie przestaje przyjmować leki w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia leczenia. Takie zachowanie może z czasem prowadzić do utraty wzroku – dodaje.

Oprócz stosowania kropli do oczu jaskrę można także leczyć za pomocą zabiegów laserowych, tradycyjnymi metodami chirurgicznymi lub różnymi kombinacjami tych metod. Operacyjne leczenie w wielu przypadkach jaskry jest ostatecznością.

Powiązane aktualności

komentarze 3

Skomentuj
 1. Kacper Frytkowicz
  gru 06, 2018 - 02:55 PM

  U mnie jaskrę wykryto podczas rutynowego badania, które robiłem raz na 2-3 lata u okulisty. Specjalista, który mnie przyjmował (Dr Michnowski z Białegostoku) stwierdził, że jest to wczesny etap, ale na tyle postępujący, że najlepszym wyjściem będzie zrobienie zabiegu laserowego. Posłuchałem go i to był dobry krok, ponieważ już 2 lata po zabiegu nie mam żadnych problemów z oczami, całkowicie je wyleczyłem.

  ODPOWIEDZ
 2. Kinga Kwiatkowska
  gru 22, 2018 - 05:41 PM

  Moim zdaniem powinno ogólnie zwiększyć świadomość o jaskrze wśród społeczeństwa.Wiele osób nie wie o tej chorobie NIC, dopóki im się to nie przytrafi. Ja jestem jakieś 10 miesięcy po zabiegu u Dr Jerzego Michnowskiego z Białegostoku. Lekarz nie tylko mnie wyleczył, ale metaforycznie „otworzył mi oczy”, bowiem teraz już wiem, że do okulisty trzeba chodzić minimum raz na rok, w innym przypadku – nasz wzrok jest zagrożony i nawet możemy o tym nie wiedzieć, że czyha jakaś choroba… typu jaskra

  ODPOWIEDZ
 3. Jadwiga Cenke
  sty 07, 2019 - 02:48 PM

  Miałam jaskrę i potwierdzam – straszna choroba, trzeba się pilnować.

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.