Rezydenci: to skandalicznie zły projekt

Młodzi lekarze z Porozumienia Rezydentów OZZL krytykują projekt ustawy w sprawie minimalnego wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Mówią, że jest „skandalicznie zły”, a przez takie traktowanie czują się w naszym kraju niepotrzebni. Co ich tak oburzyło?

Foto: imageworld.pl

W projekcie określono minimalne wynagrodzenie zasadnicze brutto (bez dodatków) dla pracowników zawodów medycznych na umowie o pracę. Ma ono być wyliczane jako iloczyn kwoty bazowej i współczynnika określonego w ustawie.

Wysokość współczynnika zależeć będzie od tego, w jakiej grupie zawodowej znalazł się pracownik. Ustawa określa 11 grup:

 • lekarz / lekarz dentysta ze specjalizacją (1,23),
 • lekarz / lekarz dentysta z I stopniem specjalizacji (1,13),
 • lekarz / lekarz dentysta bez specjalizacji (1,02),
 • inne zawody o zastosowaniu w ochronie zdrowia, wymagające wyższego wykształcenia i specjalizacji (m.in. farmaceuta ze specjalizacją, diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją, psycholog kliniczny ze specjalizacją) (0,82),
 • inne zawody o zastosowaniu w ochronie zdrowia, wymagające wyższego wykształcenia, ale bez specjalizacji (m.in. farmaceuta, dietetyk, fizjoterapeuta, ratownik medyczny) (0,71),
 • pielęgniarka / położna z tytułem magistra ze specjalizacją (0,82),
 • pielęgniarka / położna ze specjalizacją (0,71),
 • pielęgniarka / położna bez specjalizacji (0,62),
 • technicy medyczni i pokrewni (0,62),
 • inne stanowiska wymagające średniego wykształcenia (0,54),
 • stanowiska wymagające wykształcenia podstawowego (0,51).

Z kolei kwota bazowa to wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego roku. Zmiany te obowiązywać mają dopiero od 1 stycznia 2022 roku. Do 31 grudnia 2021 roku przewidziano okres przejściowy – do tego momentu pracodawcy muszą dojść do kwoty bazowej na poziomie 3900 zł brutto. To, w jakim tempie będą wynagrodzenia wzrastały, zależeć ma od porozumienia z organizacją związkową danego zakładu pracy.

Ponad 100 zdjęć z sobotniego protestu lekarzy rezydentów w Warszawie można obejrzeć tutaj.

Takie porozumienia miałby być zawierane co roku, do 31 maja (aż do 2022 roku), z tym że od 2018 roku pensja ma być podwyższana co najmniej o 20 proc. kwoty stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem, a wynagrodzeniem zasadniczym obecnym pracownika. I tak do 31 grudnia 2021 roku, na przykład pensja dla lekarzy specjalistów ma wynieść 4800 zł brutto, dla lekarzy rezydentów 3980 zł brutto (postulują dwukrotność średniej krajowej – przyp. red.), dla doświadczonych pielęgniarek – 3216 zł brutto.

Zdaniem młodych lekarzy z Porozumienia Rezydentów takie zapisy oznaczają, że do 2022 roku nie będzie praktycznie podwyżek dla żadnej grupy zawodowej. Z kolei po tej dacie zarobki będą kształtować się również poniżej oczekiwać środowisk medycznych.

– Demografia w ochronie zdrowia jest tragicznie zła, średnia wieku lekarzy i pielęgniarek to ponad 50 lat. Kiedy za kilka lat będziemy się zastanawiać, dlaczego zmuszeni jesteśmy zamykać szpitale, co się stało z polskimi lekarzami i pielęgniarkami, którymi tak pogardzaliśmy, to warto będzie spojrzeć wstecz, na takie projekty jak ten – ocenia Damian Patecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

– Rząd pokazał, że ochrona zdrowia nie jest priorytetem, zapewne dlatego, że politycy w przeciwieństwie do zwykłych obywateli nie stoją w kolejkach do lekarzy, nie słyszą o tym, że limity na obecny rok się wyczerpały. Okazuje się, że nie jesteśmy w tym kraju potrzebni, że powinniśmy się przekwalifikować, albo wyjechać za granicę. Zarabiamy tyle samo co niewykwalifikowani pracownicy i rząd pokazał, że ta sytuacja nie ulegnie zmianie – dodaje Damian Patecki.

Zobacz sondę uliczną przeprowadzoną przez portal Będąc Młodym Lekarzem:


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
 1. Fizjoterapeuta
  cze 23, 2016 - 06:54 PM

  „-inne zawody o zastosowaniu w ochronie zdrowia, wymagające wyższego wykształcenia i specjalizacji (m.in. farmaceuta ze specjalizacją, diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją, psycholog kliniczny ze specjalizacją) (0,82),” …należało by dopisać – fizjoterapeuta ze specjalizacją. W kwestii informacyjnej i edukacyjnej, aby każdy mógł jasno zobaczyć, że fizjoterapeuci też mają specjalizacje:), tak tylko delikatnie się czepiam:)

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.