Diagnostyka chorób tropikalnych po warszawsku

Naukowcy z laboratorium, które prowadzą je wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jako pierwsi w Polsce prowadzą badania serologiczne pozwalające potwierdzić zarażenie wirusem Zika. Jakie są wyniki ich ostatnich badań?

W Brazylii potwierdzono ok. 1700 przypadków narodzin dzieci z małogłowiem, które wywołało zakażenie wirusem Zika w okresie ciąży
Na zdjęciu: Rio de Janeiro
Foto: freeimages.com

Wirus Zika przenoszą tropikalne komary Aedes. Występuje w regionach Ameryki Południowej i Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku. W USA i Europie odnotowano kilka przypadków zachorowań u osób powracających z terenów o podwyższonym ryzyku zakażenia.

– W czasie badań prowadzonych w laboratorium potwierdziliśmy zakażenie wirusem Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii. Według naszej wiedzy są to pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w naszym kraju – mówi dr Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW, biotechnolog.

Osoby zarażone mają gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo paraliż, jednak w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Wirus utrzymuje się w organizmie przez około tydzień.

Do analizy pobiera się próbkę krwi. – Obecność wirusa potwierdzamy metodami serologicznymi, oceniamy poziom specyficznych przeciwciał IgM w surowicy krwi – mówi dr Małgorzata Bednarska z Wydziału Biologii UW.

Zika jest groźny dla kobiet w ciąży. Najprawdopodobniej wywołuje wady wrodzone u nowonarodzonych dzieci w postaci małogłowia (mikrocefalii) oraz objawy neurologiczne w postaci porażeń. Nie istnieją jeszcze szczepionka ani leki profilaktyczne chroniące przez infekcją.

Osoby powracające z podróży do egotycznych państw będą mogły przebadać się na obecność również innych wirusów. – W ciągu miesiąca będziemy mieć w ofercie badania molekularne w kierunku trzech wirusów wywołujących podobne objawy: Chikungunya, Denga; oraz w kierunku leiszmaniozy przenoszonej przez muchówki z Basenu Morza Śródziemnego oraz strefy tropikalnej – zapowiada dr Małgorzata Bednarska.

Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych AmerLab to spółka spin-off. Zajmuje się diagnostyką chorób u ludzi i zwierząt, wykorzystując badania molekularne (wykrywanie materiału DNA i RNA), serologiczne (określające poziom specyficznych przeciwciał), mikroskopowe i immunofluorescencyjne.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.