To, jak chodzimy, wpływa na rozwój demencji

To fakt! Starsze osoby, które wolniej chodzą, są bardziej narażone na rozwój demencji, niż te, które są żwawe – wynika z badań zespołu dr Ruth Hackett z Department of Behavioural Science and Health, University College London.

Foto: pixabay.com

Naukowcy posłużyli się danymi z lat 2002-2015 zebranymi w trakcie długofalowych badań nad starzeniem. Pochodziły one od osób żyjących w Anglii w wieku 60+.

Tempo chodzenia ochotników oceniano dwukrotnie w latach 2002-03 i 2004-05. Natomiast w latach 2006-2015 sprawdzano, czy nie rozwinęła się u nich demencja.

W sumie badaniami objęto blisko 4 tysiące osób. Okazało się, że ryzyko wystąpienia demencji było mniejsze o ok. 75 proc., jeśli badani chodzili szybciej (0,87 m/s) niż wolniej (0,78 m/s).

Co więcej, u osób, u których zaobserwowano na przestrzeni dwóch lat większe spowolnienie chodu, stwierdzono również, że miały zwiększone ryzyko demencji.

Badania te współgrają z innymi doniesieniami, z których wynika, że aktywność fizyczna może wpływać na czas i ryzyko wystąpienia zmian neurologicznych oraz zmian funkcjonowania aparatu poznawczego u osób starszych.

Apio

Źródło: Hackett et al. “Walking Speed, Cognitive Function, and Dementia Risk in the English Longitudinal Study of Ageing”, Journal of the American Geriatrics Society 2018

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.