Stomatologia na 20 tys. metrów kwadratowych (foto)

W poniedziałek wmurowano akt erekcyjny pod budowę Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Gmach powstaje na terenie kampusu Banacha przy ul. Żwirki i Wigury 81, pomiędzy Centrum Biblioteczno-Informacyjnym a Centrum Badań Przedklinicznych.

Foto: WUM

Akt erekcyjny podpisali m.in. prof. Mirosław Wielgoś – rektor WUM, prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska – dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, Łukasz Szumowski – minister zdrowia, a także Roman Koński – przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów WUM i Seweryn Bocheński – przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów WLD.

W akcie zapisano dla potomnych m.in.: „Uniwersyteckie Centrum Stomatologii, posadowione w Kampusie Banacha przy ulicy Żwirki i Wigury 81, jest inwestycją na miarę XXI wieku, wyczekiwaną przez całą Społeczność Akademicką naszego Uniwersytetu, a szczególnie przez kadrę i studentów Wydziału Lekarsko-Dentystycznego”.

– Rok akademicki 2019/2020 studenci i pracownicy Wydziału Lekarsko-Dentystycznego rozpoczną w nowym, wspaniałym gmachu. Centrum służyło będzie kształceniu kadr medycznych, rozwijaniu badań naukowych oraz leczeniu chorych. To te zadania pokolenia stomatologów, działających obecnie w ramach Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, realizują dokładnie od 200 lat. Nauczanie dentystyki rozpoczęło się na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim bowiem właśnie w roku 1818 – powiedział rektor prof. Mirosław Wielgoś.

– Obecny Wydział Lekarsko-Dentystyczny to społeczność akademicka licząca blisko 1000 osób, w tym 695 studentów, 52 doktorantów oraz 239 nauczycieli akademickich i pracowników. To wspólnota, która jest jednym z filarów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i zasługuje na nowoczesny, przyjazny kadrze akademickiej, studentom i pacjentom gmach – dodał rektor WUM.

– Dla Wydziału Lekarsko-Dentystycznego jest to bardzo ważny, ale również bardzo wzruszający dzień. Na naszych oczach spełniają się marzenia społeczności Wydziału o własnym, wspólnym miejscu, o wspaniałym, nowoczesnym gmachu dla stomatologów. Wszyscy: pracownicy, studenci i doktoranci, bardzo się cieszymy, że po wielu latach działania w bardzo trudnych warunkach w budynkach przy ulicach: Miodowej i Nowogrodzkiej, za niewiele ponad rok wprowadzimy się tutaj, na Żwirki i Wigury 81. Nasz Wydział otrzyma warunki funkcjonowania, na jakie stomatologia w naszej uczelni czekała od dziesięcioleci – mówiła dziekan prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska.

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii WUM to nowoczesny, siedmiokondygnacyjny gmach, który będzie gotowy na przyjęcie pracowników, studentów i pacjentów w sierpniu 2019 r. Powierzchnia całkowita budynku wyniesie ok. 20 000 m2, zaś użytkowa ok. 7700 m2. Oprócz nowoczesnego sprzętu, który już posiadają jednostki WLD, zakupionych zostanie 149 unitów stomatologicznych, a także inne wyposażenie. Łączna wartość dodatkowego sprzętu to 10 mln zł. Koszt całej inwestycji wynosi 81 mln zł brutto. Wraz z działką, której właścicielem jest uczelnia, ok. 100 mln zł.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.