W których miastach wystawia się najwięcej e-zwolnień?

W  pierwszym tygodniu lipca 37 proc. zaświadczeń lekarskich wystawiono w formie elektronicznej, w czerwcu było to 32 proc. – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Panorama Słupska z ulicy H. Kołłątaja (przecznica), widoczna ul. M. Konopnickiej
Foto: Michał Słupczewski / wikimedia.org

Najwięcej e-zwolnień w lipcu wystawiono w Słupsku – 67,5 proc., Jaśle – 58 proc. i Szczecinie – 52 proc.

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz zwrócił uwagę, że coraz więcej lekarzy korzysta z telefonów komórkowych przy wystawianiu e-ZLA.

Przypomniał, że na stronie internetowej ZUS udostępnił instrukcję, jak ściągnąć na telefon komórkowy certyfikat do podpisywania zwolnień.

ZUS przypomina, że od 1 grudnia 2017 r. lekarze mogą skorzystać dzięki portalowi PUE ZUS ze specjalnego certyfikatu. „Lekarz za pomocą tego certyfikatu może podpisywać i wysyłać zwolnienia lekarskie oraz inne wybrane dokumenty” – zwrócono uwagę.

Z danych Zakładu wynika, że skorzystało z tej opcji ponad 35 tys. lekarzy (to 24 proc. lekarzy upoważnionych do wystawiania zwolnień). ZUS podkreślił, że tylko 9,7 proc. lekarzy aktywnych (którzy w ostatnim półroczu wystawili więcej niż 10 zwolnień lekarskich) nie ma jeszcze profilu PUE.

W czerwcu prezydent podpisał ustawę, która zakłada wydłużenie okresu, w którym możliwe jest wystawianie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy w formie papierowej i elektronicznej, z 30 czerwca 2018 r. do 30 listopada br. Według wcześniejszych przepisów papierowe zwolnienia miały przejść do historii od 1 lipca.

Teraz lekarz ma wybór między wystawieniem tradycyjnego papierowego zwolnienia, a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego. Upowszechnienie e-zwolnień ma pomóc w kontroli najkrótszych, kilkudniowych zwolnień, ponieważ informacja o ich wystawieniu trafi do ZUS i pracodawcy natychmiast.

Obecnie papierowe zwolnienie trzeba dostarczyć pracodawcy w ciągu siedmiu dni, tyle samo ma lekarz na przekazanie go do ZUS. Z danych ZUS wynika, że lekarzy i lekarzy felczerów uprawnionych do wystawiania zaświadczeń lekarskich jest 145,9 tys.

Paweł Żebrowski

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.