Wieści z izb okręgowych. Zapowiedzi, informacje, konferencje

Wkrótce odbędzie się konferencja etyczna w Gnieźnie i konferencja „Między nami lekarzami” we Wrocławiu. OIL w Szczecinie ma nową siedzibę. Trwają poszukiwania eksponatów do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Rybniku.

Foto: pixabay.com

Nowa siedziba OIL w Szczecinie

W czasie Nadzwyczajnego Okręgowego Zjazdu Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, który odbył się pod koniec czerwca, podjęto decyzję o zakupie nieruchomości na nową siedzibę izby. Chodzi o budynek przy ul. Wieniawskiego 23 w Szczecinie. 8 sierpnia izba stała się oficjalnie właścicielem tego obiektu. Pod aktem notarialnym zakupu nieruchomości podpisali się prezes ORL Magda Wiśniewska i skarbnik izby Maciej Górski.

„Między nami lekarzami”

Komisja Stomatologiczna i Komisja Kształcenia Dolnośląskiej Rady Lekarskiej we Wrocławiu oraz Oddział Dolnośląski Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego zapraszają na konferencję „Między nami lekarzami”. Spotkanie odbędzie się 20 października w sali konferencyjnej dolnośląskiej izby, w ramach VI Dolnośląskich Jesiennych Dni Stomatologicznych „Medycyna z Głową – ABC Urazów Zębów i Części Twarzowej Czaszki”. W programie znalazły się m.in. zagadnienia na temat złamań twarzoczaszki w praktyce lekarskiej, specyfiki urazów zębów u dzieci, antybiotykoterapii w stomatologii. Uczestnikowi konferencji przysługuje 7 punktów edukacyjnych.

Pro Bono Societatis Medicorum Pomeraniae

Do końca września można składać wnioski z propozycjami kandydatów do Pro Bono Societatis Medicorum Pomeraniae, nagrody Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku, ustanowionej w 2005 r. Jest ona przyznawana osobom zasłużonym dla dobra środowiska lekarskiego i samorządu na terenie działania gdańskiej izby. Otrzymują ją przede wszystkim lekarze i lekarze dentyści, ale laureatem może też zostać osoba spoza środowiska lekarskiego.

Konferencja etyczna

Wielkopolska Izba Lekarska zaprasza na konferencję „Kodeks Etyki Lekarskiej wobec wyzwań współczesności – ciąg dalszy…”, która odbędzie się 13 października w Gnieźnie w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tytuł konferencji nawiązuje do poprzedniego spotkania zorganizowanego przez WIL i NIL w 2016 r., z której relacja znajduje się w numerze 11/2016 „Gazety Lekarskiej”.

W programie konferencji m.in. o poszanowaniu praw pacjenta, stosunkach wzajemnych między lekarzami, jakości opieki medycznej, pomocy chorym w stanach terminalnych. Zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane są do 30 września u p. Katarzyny Michalskiej (katarzyna.michalska@wil.org.pl, tel. 783 993 919). Uczestnikom przysługują punkty edukacyjne. Udział lekarzy i lekarzy dentystów jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Rybnik: szukamy eksponatów do muzeum

Śląska Izba Lekarska informuje, że w związku z powstającym Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Rybniku, poszukiwane są eksponaty. Potrzebne są eksponaty oraz zdjęcia na stanowiska ekspozycyjne dotyczące m.in. okulistyki, otolaryngologii, kardiologii, ginekologii, a także sali operacyjnej lat 70. Czy apteki z początku XX w. Ze szczegółową listą poszukiwanych przedmiotów można zapoznać się na stronach internetowych „Gazety Lekarskiej” i ŚIL.

Osoby, które chciałyby przekazać potrzebne eksponaty do zasobów muzeum, proszone są o kontakt z agencją Adventure Multimedialne Muzea (Daria Laskowska, tel. 32 706 11 56; d.laskowska.adventure@gmail.com). Muzeum zlokalizowane będzie na terenie dawnego szpitala „Juliusz” w Rybniku. Otwarcie zaplanowano na przełom 2019/2020 r. Jak informuje Jacek Kozakiewicz, przewodniczący Rady Programowej Ośrodka Dokumentacji Historycznej Śląskiej Rady Lekarskiej i wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, niezależnie od powyższego ODH ŚIL nadal poszukuje i gromadzi pamiątki po lekarzach, dzięki którym Górny Śląsk zasłynął w świecie medycznym. W tej sprawie należy kontaktować się z p. Katarzyną Fulbiszewską (tel. 32 60 44 263; odh@izba-lekarska.org.pl).

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.