Recepty – wysokość kar administracyjnych

Ustawa z 21 lutego 2019 r. określa maksymalną wysokość kary administracyjnej, która może być nałożona na lekarza i precyzuje, że może ona maksymalnie sięgnąć równowartości kwoty refundacji za okres objęty kontrolą lub za okres objęty czynnościami.

Foto: pixabay.com

Co będzie, jeśli kontrola wykaże drobne uchybienia w zakresie dokumentacji medycznej w stosunku do jednego spośród dziesięciu kontrolowanych pacjentów?

– Formalnie będzie to prowadzenie przez lekarza dokumentacji niezgodnie z przepisami, co daje podstawę do nałożenia na niego kary administracyjnej – wyjaśnia Wojciech Idaszak, radca prawny NIL.

– Ponieważ ustawa określa tylko maksymalną wysokość kary, należy wnosić, że powinna być zmiarkowana, ale w ustawie nie ma  żadnych innych szczegółów, jak NFZ ma kary miarkować – komentuje. Uważa, że dość prostym rozwiązaniem byłoby określenie, że kara powinna być odniesiona do kwot nienależytej refundacji leków w tych przypadkach, dla których dokumentacji nie ma lub posiada ona takie wady, które rzutują na możliwość weryfikacji, czy refundacja w tych przypadkach powinna nastąpić.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.