Ekstrakcja po wypełnieniu kanału. Badanie kohortowe

Naukowcy z Endodontic Research Collaboration in Scandinavia: L. Bjørndal, VS Dawson, H. Fransson, F. Frisk, P. Jonasson, T. Kvist, M. Markvart i i M. Pigg, przeprowadzili badanie na grupie 216 764 osób z co najmniej 1 wypełnieniem korzeniowym.

Foto: pixabay.com

Było to prospektywne badanie kohortowe na populacji dorosłej Szwedów. Jego celem była identyfikacja czynników związanych z ekstrakcjami zębów w ciągu 5 lat od wykonania wypełnienia kanałowego.

Okazało się, że po 5 latach zostało usuniętych 9,3 proc. zębów wypełnionych kanałowo. Wysoki współczynnik ryzyka ekstrakcji związany był z każdym typem uzupełnienia kompozytowego, w tym wypełnieniami kompozytowymi i koronami połączonymi z wkładem lub bez niego.

Znaczenie w utrzymaniu zdrowia okołowierzchołkowego zęba ma również rodzaj odbudowy korony jako bariery przeciwko przeciekom. Wyniki sugerują, że lekarze dentyści planujący takie leczenie powinni wziąć pod uwagę – poza rodzajem wypełnienia – także wiek pacjenta i grupę zębów, których wypełnienie dotyczy.

Jak podkreślają naukowcy, badania nad przyczynami ekstrakcji zębów wypełnianych kanałowo należy pogłębiać.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.