Jeden na 14 zgonów na świecie spowodowany siedzącym trybem życia

Według szacunków, brak fizycznej aktywności, definiowany jako podejmowanie tygodniowo mniej niż 150 minut średnio intensywnego lub 75 minut intensywnego wysiłku fizycznego, odpowiada za 7,2 proc. zgonów ogółem oraz 7,6 proc. zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego na świecie.

Foto: pixabay.com

Dane te, opublikowane w „British Journal of Sports Medicine”, pochodzą z badania przeprowadzonego w 168 krajach.

Oszacowane odsetki przypisanego ryzyka (population-attributable risks, PARs) rozwoju chorób, spowodowanych brakiem aktywności fizycznej, wyniosły od 1,6 proc. dla nadciśnienia tętniczego do 8,1 proc. dla demencji. PARs były ponad dwukrotnie wyższe w krajach wysokorozwiniętych niż w krajach o niskich dochodach, takich jak Oceania czy Wschodnia Azja.

Autorzy badania podkreślają, że pojęcie aktywności fizycznej ma odmienną definicję od ćwiczenia. Do aktywności fizycznej zalicza się każdą formę ruchu – spacer, pójście do sklepu, jazdę na rowerze do pracy, wchodzenie po schodach czy pracę w ogrodzie. Ze względu na poważne skutki siedzącego trybu życia zalecane są wdrożenia na poziomach ogólnokrajowych programów aktywizujących dorosłe osoby.

Więcej w artykule „Physical inactivity and non-communicable disease burden in low-income, middle-income and high-income countries” opublikowanym na stronie www.bjsm.bmj.com.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.