Lublin. Robot chirurgiczny w szpitalu wojewódzkim

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, jako pierwsza placówka medyczna w regionie, wzbogaci się o światowej klasy system chirurgii robotycznej da Vinci.

Foto: archiwum

Koszt zakupu urządzenia wynosi ok. 15 mln zł. Środki na ten cel pochodzą ze środków budżetu województwa. Do szpitala przy al. Kraśnickiej nowoczesne urządzenie trafi jeszcze w tym kwartale.

W placówce powstanie Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. To tutaj odbywać się będą szkolenia i certyfikacja zespołów chirurgicznych. Proces ten obejmie chirurgów, asystentów chirurgicznych, instrumentariuszki i anestezjologów, lekarzy oraz pielęgniarki.

Większa precyzja

– Wprowadzenie technologii w postaci robota na blok operacyjny stwarza możliwości rewolucyjnej zmiany w sposobie kształcenia samych lekarzy. Zyskają także pacjenci, ponieważ zastosowanie robota oznacza wykonywanie zabiegów z niespotykaną dotąd precyzją. Pozwoli na skuteczniejsze zabiegi, niż tradycyjne metody, zmniejszy się ilość powikłań, ograniczone zostaną dolegliwości bólowe, a powrót do sprawności fizycznej będzie szybszy – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Robot da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, kardiologicznych i laryngologicznych. Szczególnie istotne jest używanie robota w operacyjnych procedurach dotyczących leczenia płuc, prostaty, trzonu macicy i okrężnicy.

170 typów zabiegów

Urządzenie składa się z dwóch części: konsoli chirurgicznej, odpowiadającej za sterowanie i robota właściwego, mającego kilka ramion. Każdy ruch dłoni, palców operatora przenoszony jest na końcówki narzędzia chirurgicznego, co czyni je wyjątkowo precyzyjnym i jednocześnie delikatnym.

Obecnie w asyście robotów przeprowadza się ok. 170 typów zabiegów chirurgicznych. Na świecie pracuje aktualnie blisko 7 tys. robotów da Vinci w 67 krajach, którymi wykonano łącznie już ponad 10 mln zabiegów. W Polsce w okresie od października 2020 roku do września 2021 roku zrealizowano 75 proc. więcej zabiegów chirurgicznych w asyście da Vinci niż rok wcześniej.

Źródło: UMWL

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.