Jak prezes NRL zabiega o zniesienie określania stopnia refundacji

W związku z obecnie funkcjonującym sposobem określania stopnia refundacji na receptach Skarb Państwa ponosi straty finansowe. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wskazuje, że z powodu braku automatyzacji systemu płacimy nadaremno i proponuje konkretne zmiany.

Foto: pixabay.com

Kilka dni temu prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski spotkał się z dyrektorem Centrum e-Zdrowia Pawłem Kikosickim. Celem spotkania było podjęcie działań zmierzających do uproszczenia procesu refundacji i całkowitej jego automatyzacji, a także zdjęcia obowiązku określania poziomu refundacji przez lekarzy.

Straty Skarbu Państwa

W czasie tego spotkania prezes Łukasz Jankowski wskazywał, że utrzymywanie obecnie funkcjonujących rozwiązań skutkuje istotnymi stratami finansowymi Skarbu Państwa.

„Tylko w okresie od stycznia 2021 roku do kwietnia 2022 roku straty budżetu, z tytułu nienależnej refundacji jedynie w zakresie dopasowania stopnia refundacji do podstawowych danych (wiek, płeć pacjenta) wyniosły prawie 9 mln zł. Ten problem prezes NRL poruszał w piśmie do ministra zdrowia i prezesa Najwyższej Izby Kontroli z dnia 26 października 2022 r.” – poinformowano w komunikacie opublikowanym na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

W trakcie dyskusji prezesa NRL z dyrektorem CeZ padło kilka propozycji rozwiązań, które mogłyby zapobiec stratom finansowym w kolejnych latach, a jednocześnie ułatwić pracę lekarzom. „Pierwszym z nich ma być automatyzacja refundacji w stosunku do konkretnych kryteriów. Ustalono, że należy kontynuować prace nad słownikiem refundacyjnym w celu jego uproszczenia” – czytamy na stronie internetowej NIL.

System Monitorowania Kształcenia

Podczas spotkania poruszono kwestię aktualizacji Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK 2.0), a także realnego dołączenia przedstawicieli środowiska lekarskiego już na etapie jego testowania, tak by system był w jak największym stopniu przyjazny dla użytkowników, czyli lekarzy i lekarzy dentystów. Spotkanie poświęcone m.in. tej sprawie zaplanowano na 18 stycznia 2023 r. w siedzibie NIL w Warszawie.

W trakcie spotkania omówiono także potrzebę unowocześnienia Centralnego Rejestru Lekarzy. Rozpoczęcie prac zaplanowano na grudzień br. z udziałem pracowników wszystkich okręgowych izb lekarskich odpowiedzialnych za Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.

Uprościć słownik refundacyjny

W ubiegłym tygodniu prezes Naczelnej Rady Lekarskiej spotkał się również z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotrem Bromberem. Łukasz Jankowski zaproponował stworzenie zespołu roboczego, który miałby uprościć słownik refundacyjny. Chodzi o to, by umożliwić automatyzację procesu i – co stanowi postulat NRL od wielu lat – znieść obowiązek refundacji. Zdaniem prezesa NRL w jego składzie powinni znaleźć się przedstawiciele samorządu lekarskiego, Ministerstwa Zdrowia i Centrum e-Zdrowia.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.