Wspólny cel: poprawa jakości w ochronie zdrowia

Musimy wspólnie działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa leczenia – podkreśla wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Klaudiusz Komor.

Foto: Mariusz Tomczak/Gazeta Lekarska

W środę 21 czerwca 2023 r. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) odbyło się drugie spotkanie Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta. – Impulsem do jego powołania było odrzucenie w Sejmie projektu ustawy o jakości i bezpieczeństwa pacjenta – przypomniał wiceprezes NRL Klaudiusz Komor.

W trakcie spotkania zostały zaprezentowane efekty prac grup roboczych. Szczegółowo omówił je radca prawny NIL Michał Kozik. Prace toczyły się w grupach, ponieważ na inauguracyjnym spotkaniu zgłoszono kilkadziesiąt propozycji postulatów zmierzających do poprawy jakości w ochronie zdrowia.

W dyskusji udział wzięli m.in. prezes NRL Łukasz Jankowski, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Grażyna Cebula-Kubat, prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Sebastian Goncerz i dyrektor Departamentu Strategii i Działań Systemowych Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski. Obecni byli również przedstawiciele organizacji pacjenckich.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (nie ma w niej tzw. klauzuli no-fault) oraz nowelizację ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Senacka Komisja Zdrowia ma się nimi zająć 28 czerwca, co oznacza, że senatorowie rozpatrzą je na posiedzeniu plenarnym najwcześniej 12 lipca.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.