14 lipca 2024

Ocenią leczenie bólu w polskich szpitalach

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia chce ocenić obecny poziom terapii bólu wśród pacjentów szpitali cierpiących na ból ostry i/lub pooperacyjny. W realizacji badania pomaga Ministerstwo Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Badania Bólu.

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu wszystkie polskie szpitale. Co trzeba zrobić? Wystarczy wejść na stronę internetową kampanii www.cmj.org.pl i podać adres e-mail – wówczas zostanie przesłana informacja z odnośnikami do pobrania ankiety, którą należy wypełnić i odesłać.

„Wierzymy, że przy zaangażowaniu dużej liczby szpitali wyniki naszego badania ‘‘Uwolnijmy Pacjenta od Bólu‘‘ będą pomocne w opracowaniu bardziej skutecznych programów edukacyjnych dotyczących monitorowania i leczenia bólu – czytamy na stronie internetowej Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Przypomnijmy, że wiele osób niepotrzebnie cierpi z powodu bólu. Wynika to nie tylko z niedostatecznej edukacji, ale również opioidofobii panującej wśród personelu medycznego i pacjentów. Kilka miesięcy temu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do lekarzy i lekarzy dentystów o zapewnienie pacjentom skutecznego zwalczania bólu (zobacz więcej).