Endometrioza i lista leków 75+ na szczycie
W mijającym roku największą popularnością w naszym portalu cieszył się wywiad poświęcony endometriozie. W dalszej kolejności był wykaz bezpłatnych leków dla seniorów w wieku 75+ i ranking uczelni medycznych. Bardzo chętnie odwiedzano również materiały poświęcone kształceniu, zwłaszcza podyplomowemu, rezydenturom czy egzaminom.
Foto: pixabay.com
Poniżej lista 15 najpopularniejszych materiałów zamieszczonych w naszym portalu w ciągu ostatniego roku.
1. Endometrioza – kliniczny obraz bólu
„Procedura wyceniona jest przez NFZ na 2444 zł, podczas gdy operacja, w czasie której leczy się głęboką endometriozę, może trwać nawet do ośmiu godzin. Jest dla mnie niepojęte, by za operacje o stopniu skomplikowania częstokroć wyższym niż operacje onkologiczne płacić tak mało”. Rozmowa z dr. Pawłem Siekierskim, kierownikiem zespołu położniczo-ginekologicznego oraz inicjatorem utworzenia Poradni Leczenia Endometriozy w Szpitalu św. Zofii w Warszawie. Zobacz więcej.
2. Bezpłatne leki dla seniorów (pełna lista)
W piątek (19 sierpnia) po południu poznaliśmy nową listę leków refundowanych, zawierająca także wykaz bezpłatnych preparatów dla seniorów w wieku 75+. Ma obowiązywać od 1 września br. To spełnienie obietnicy zawartej w exposé premier Beaty Szydło. Zobacz więcej.
3. Ranking uczelni medycznych: CM UJ na szczycie
Znamy wyniki Rankingu Uczelni Medycznych Perspektywy 2016. Zwyciężył Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego z liczbą 100 punktów, wyprzedzając Warszawski Uniwersytet Medyczny o 0.3 punkta. Trzecie miejsce zajął Gdański Uniwersytet Medyczny (97.20 punkty). Zobacz więcej.
4. Wyniki PES wpłyną na system specjalizacyjny?
Posiedzenie Naczelnej Rady Lekarskiej, które odbyło się w dniu 15 stycznia, w znacznej części poświęcone było omówieniu wyników egzaminów specjalizacyjnych w sesji jesiennej. Gościem spotkania był prof. Mariusz Klencki, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, który w swoim wystąpieniu przedstawił wyniki Państwowego Egzaminu Specjalistycznego (PES) w ostatniej sesji oraz szczegółową analizę zdawalności w ubiegłych latach. Zobacz więcej.
5. Szkolenie, czyli rezydencie ucz się sam (list)
„Rezydentura. Magiczne słowo, które powoduje początkowo radość wśród młodych lekarzy dopiero rozpoczynających swoje życie zawodowe, pełnych entuzjazmu oraz zapału do pracy. Szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury jest uosabiane z wymarzonym miejscem na ziemi” – pisał Michał Bulsa, wiceprzewodniczący ds. lekarzy Koła Młodego Lekarza ORL w Szczecinie. Zobacz więcej.
6. Wicedyrektor CEM: Zmiany w LEK/LDEK i PES
Planowane jest wejście w życie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, dokonanej ustawą z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Modyfikacje te mają na celu przede wszystkim wprowadzenie elektronicznego Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych („SMK”). Zobacz więcej.
7. Dostęp do testów PES, LEK i LDEK – jest wyrok
Publiczny dostęp do testów z egzaminów, które już się odbyły, nie wkracza w wolności i prawa innych osób i podmiotów gospodarczych, nie zagraża też porządkowi publicznemu, bezpieczeństwu lub ważnemu interesowi gospodarczemu państwa – stwierdził Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu wniosku Naczelnej Rady Lekarskiej. Zobacz więcej.
8. To oni najlepiej zdali LEK i LDEK!
W czasie dzisiejszego posiedzenia Naczelnej Rady Lekarskiej wręczono dyplomy za najlepiej zdany Lekarski Egzamin Końcowy i Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy w 2015 roku. Dyplomy odebrali: lek. dent. Magdalena Molska (Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi) i lek. Marek Leszkiewicz (Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie). Zobacz więcej.
9. Kim jest lekarz rezydent? Ile zarabia? (wideo)
Co polskie społeczeństwo wie o lekarzach rezydentach i ile, ich zdaniem, taki lekarz powinien zarabiać? Aby tego się dowiedzieć, Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przeprowadziło sondę uliczną na ten temat. Jakie były odpowiedzi? Zobacz więcej.
10. 100 zdjęć z protestu lekarzy rezydentów
W sobotnie popołudnie, 18 czerwca, młodzi lekarze przeszli spod gmachu Ministerstwa Zdrowia pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. W trakcie specjalizacji chcą zarabiać równowartość dwóch średnich pensji krajowych, domagają się także poprawy warunków kształcenia. Zapraszamy do obejrzenia galerii ponad 100 zdjęć z manifestacji. Zobacz więcej.
11. Promieniowanie RTG: fakty i ich interpretacja
Jaką dawkę promieniowania rentgenowskiego przyjmę podczas wykonywania pantomogramu? Pacjent otrzymuje dawkę 10 mikrosiwertów (10 µSv)! Jak niewielka jest to dawka, łatwo można sobie to wyobrazić, wiedząc, że identyczną otrzymujemy w ciągu jednej godziny lotu samolotem lub trzech dni życia z natury i kosmosu jako „promieniowanie tła”. Zobacz więcej.
12. Dla seniorów za darmo: analiza listy leków 75+
Minister Konstanty Radziwiłł dopiął swego: od 1 września wybrane leki przysługują całkowicie nieodpłatnie pacjentom, którzy ukończyli 75 lat. Lista ma być aktualizowana co dwa miesiące. To jednocześnie spełnienie obietnicy zawartej w exposé premier Beaty Szydło. Zobacz więcej.
13. Nie będzie dla nich miejsca w karetkach?
Z karetek zniknie kilka tysięcy lekarzy, a z rynku prywatne firmy świadczące usługi ratownictwa medycznego – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Dlaczego krytykuje go środowisko lekarskie? Zobacz więcej.
14. Młodzi lekarze szokują plakatem
Truskawki i… organy wewnętrzne. W internecie pojawiły się plakaty, które młodzi lekarze będą nieść w najbliższą sobotę 18 czerwca podczas manifestacji organizowanej w Warszawie. Demonstranci przejdą spod siedziby Ministerstwa Zdrowia pod gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zobacz więcej.
15. Chybicka: Talony za studia i za rezydentury
Ostatnie wybory wyłoniły członków IX kadencji Senatu i VIII kadencji Sejmu. Wśród posłów i senatorów znaleźli się również lekarze. Jaką mają wizję ochrony zdrowia? Na nasze pytania odpowiada prof. Alicja Chybicka (KP PO), posłanka, członek sejmowej Komisji Zdrowia. Zobacz więcej.
Kryterium: łączna ilość odsłon – wliczając także powtórne wizyty na poszczególnych stronach (pod uwagę wzięliśmy tylko materiały opublikowane w 2016 roku).