17 kwietnia 2024

Marian Zembala szefem prestiżowego towarzystwa

Wielki sukces polskiego kardiochirurga: były minister zdrowia, prof. dr hab. Marian Zembala, został wybrany prezydentem Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego (EACTS) podczas dorocznego zjazdu tej organizacji, trwającego w dniach 1-5 października w Barcelonie.

Foto: Mariusz Tomczak

EACTS to największe na świecie stowarzyszenie kardiochirurgów. W tej organizacji prof. Marian Zembala działa od wielu lat, gdzie m.in. pracował nad zmianą zasad prowadzenia zabiegów leczenia chorób naczyń wieńcowych dla kardiologów i kardiochirurgów.

W latach 1997-1999 prof. Zembala stał na czele Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.

W 1985 roku asystował prof. dr. hab. Zbigniewowi Relidze przy pierwszym udanym przeszczepie serca w Polsce. Sam na swoim koncie ma wiele sukcesów w dziedzinie kardiochirurgii i transplantacji. Przykładowo: w 1997 roku jako pierwszy w naszym kraju przeprowadził transplantację pojedynczego płuca, a w 2001 roku, także jako pierwszy w Polsce, z sukcesem przeszczepił pacjentowi jednocześnie płuca i serce.

Od początku lat 90. kieruje Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Przed dwoma laty zaangażował się politycznie zostając radnym sejmiku śląskiego. W zeszłym roku – od połowy czerwca do połowy listopada – kierował resortem zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. Poprzednikiem ministra Zembali na tym ostatnim stanowisku był Bartosz Arłukowicz, a następcą – Konstanty Radziwiłł. Obecnie jest posłem na Sejm RP. Więcej o profesorze piszemy tutaj.


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.