22 kwietnia 2024

Młodzi lekarze szokują plakatem

Truskawki i… organy wewnętrzne. W internecie pojawiły się plakaty, które młodzi lekarze będą nieść w najbliższą sobotę 18 czerwca podczas manifestacji organizowanej w Warszawie. Demonstranci przejdą spod siedziby Ministerstwa Zdrowia pod gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Plakat Porozumienia Rezydentów OZZL

– W ramach akcji „Adoptuj posła” lekarze rezydenci spotkali się z ponad 120 parlamentarzystami, przedstawiając im swoje postulaty i merytoryczne ich uzasadnienie. 99 procent z nich uznało, że postulaty lekarzy rezydentów są słuszne i ich sytuacja musi ulec zmianie. W efekcie zostało złożonych ponad 20 interpelacji przez polityków wszystkich ugrupowań – mówi Damian Patecki, szef Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

– Wielu z parlamentarzystów nie zdawało sobie sprawy, że zarabiamy 12-15 zł na godzinę, że aby się dokształcać i iść z duchem wiedzy musimy wydać dużo własnych pieniędzy, że nierespektowane są wobec nas prawa pracownicze, że przy tak żenująco niskich pensjach zmuszeni jesteśmy dorabiać w wielu miejscach, co skutkuje permanentnym przemęczeniem. Państwo traci, produkując specjalistów nieefektywnie – wyjaśniał Jarosław Biliński z Porozumienia Rezydentów w niedawno opublikowanym długim liście w naszym portalu (w całości znajduje się tutaj).

Jak obaj przyznają, kampania społeczna „Adoptuj posła” nie przyniosła rezultatów. Organizacja podjęła jeszcze kolejną spektakularną akcję pod nazwą „Recepta na dobra zmianę – #ReceptaJestProsta”, w ramach której również próbowano dotrzeć do decydentów. Ona również okazała się fiaskiem.

To dlatego Porozumienie Rezydentów OZZL podjęło decyzję o organizacji dużej manifestacji w najbliższą sobotę. – Pragniemy zaznaczyć, że najważniejsze jest dla nas dobro pacjentów i zamierzamy przeprowadzić swoje działania w sposób, który nie będzie dla nich niekorzystny – podkreśla Damian Patecki.