12 lipca 2024

O-pH a próchnica

Naukowcy z University of Washington wykazali, że stworzone przez nich narzędzie dentystyczne może mierzyć kwasowość gromadzoną przez bakterie w płytce nazębnej, prowadzącą do powstawania ubytków.

Foto: pixabay.com

System O-pH to prototypowe urządzenie optyczne, które emituje światło LED i mierzy reakcje tego światła, fluorescencję, z barwnikiem chemicznym zatwierdzonym przez FDA nakładanym na zęby, a następnie daje odczyt liczbowy pH lub kwasowości płytki nazębnej pokrywającej zęby.

– Płytka nazębna zawiera wiele bakterii, które wytwarzają kwas, gdy wchodzą w interakcję z cukrem zawartym w jedzeniu – wyjaśnia Manuja Sharma, główny autor i doktorant na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej UW. – Kwas powoduje korozję powierzchni zębów, a ostatecznie powstanie ubytków. Jeśli uda się uchwycić informacje o aktywności kwasowej, można mieć wyobrażenie, jak bakterie rosną w biofilmie zębów lub płytce nazębnej – dodał.

Nie wszystkie bakterie w biofilmie są złe lub prowadzą do próchnicy, dlatego pomiar kwasowości środowiska może dać obraz lekarzowi dentyście, jakie jest zagrożenie rozwojem problemów. Aby przetestować swoje urządzenie, naukowcy zrekrutowali 30 pacjentów w wieku 10-18 lat, z medianą wieku 15 lat, ponieważ szkliwo na zębach dzieci jest znacznie cieńsze niż u dorosłych, a wczesne ostrzeżenie o erozji kwasowej w przypadku takich pacjentów jest jeszcze ważniejsze. Przebadano także studentów II i III roku.

Test jest nieinwazyjny. Podczas gdy na zęby nakładany jest barwnik, sonda umieszczona na końcu sznurka przepuszcza i zbiera światło, unosząc się nad powierzchnią zęba. Zebrane światło wraca do centralnego pojemnika, w którym dokonywany jest odczyt pH. Stan zębów „czytano” kilkakrotnie przed i po płukaniu cukrem, przed i po profesjonalnym czyszczeniu zębów.

Wyniki badania zostały opublikowane w lutym w „IEEE Transactions on Biomedical Engineering”.

Źródło: www.eurekalert.org