22 maja 2024

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach

17 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia – poinformowano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.

Foto: Hubert Petrykowski/KPRP

Chodzi o ustawę z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.

Jej wejście w życie spowoduje podniesienie kwot minimalnych wynagrodzeń zasadniczych pracowników, wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne. Żaden z pracowników ochrony zdrowia nie będzie zarabiać mniej, niż jest to zagwarantowane w ustawie.

Liczni przedstawiciele środowiska medycznego, a wśród nich Naczelna Rada Lekarska, są niezadowoleni ze współczynników pracy służących wyliczeniu wynagrodzeń, dlatego zapowiadają dalsze działania w walce o godne warunki pracy i wzrost płac.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił poprawki Senatu, które zmierzały do podniesienia tych wskaźników, stanowią obietnicę bez pokrycia. – Koszt półroczny tego podwyższenia to jest prawie 6,5 mld zł. Roczny koszt to prawie 12 mld. To obietnica bez pokrycia. Namawiam do odpowiedzialnego wyboru, a nie składanie obietnic bez pokrycia – mówił szef resortu zdrowia przed głosowaniem.

Za odrzuceniem senackich poprawek opowiedziało się 232 posłów, przeciw było 223, a troje posłów wstrzymało się od głosowania. Jak powiedział w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, tegoroczne skutki finansowe znowelizowanej ustawy wyniosą łącznie ok. 4 mld zł, a w przyszłym roku – ok. 8 mld zł.