21 maja 2024

Zdrowa telewizja Radziwiłła i Kurskiego (foto)

Takiej współpracy dotychczas nie było. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski podpisali dzisiaj list intencyjny. Cel: promocja zdrowia m.in. w serialach i programach mających powiększyć wiedzę Polaków o zachowaniach prozdrowotnych.

radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (4) radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (3)

radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (2) radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (6)

Konferencja prasowa ministra zdrowia i szefa TVP
Foto: Marta Jakubiak

Unikanie używek, karmienie piersią, walka z nadwagą i otyłością, zachęcanie do aktywności fizycznej, używanie fotelików dziecięcych w samochodach – to tylko przykłady postaw, które wkrótce mają być znacznie częściej promowane w telewizji publicznej.

Wspólnym mianownikiem ma być zdrowie, a ściślej: zdrowie publiczne. – Informacji, z którymi chcielibyśmy się przebić do społeczeństwa, jest bardzo dużo – powiedział minister zdrowia.

Poza tym TVP zachęci do honorowego oddawania krwi i dawstwa organów, wyjaśni, jak wezwać pomoc (np. kiedy zadzwonić po karetkę pogotowia) lub też gdzie się zgłosić z danym problemem (kiedy do szpitala, a kiedy do przychodni) oraz poinformuje o zasadach funkcjonowania systemu wprowadzającego darmowe leki dla seniorów, które na mocy tzw. Projektu 75+ od 1 września br. mają być dostępne bezpłatnie dla osób powyżej 75. roku życia.

– Pierwsze objawy zawału mięśnia sercowego czy udaru powinny być powszechnie znane. Potencjał Telewizji Polskiej do tego, byśmy byli zdrowsi, jest ogromny. Chcielibyśmy, aby media publiczna, a w szczególności TVP, były miejscem, w którym Polacy dowiadują się o tym, jaki powinni prowadzić styl życia, aby być zdrowszym, a co za tym idzie, także szczęśliwszym – podkreślił minister Radziwiłł.

Współpraca ma opierać się na jasnych zasadach: telewizja, w ramach misji publicznej, udostępni za darmo czas antenowy, a resort zdrowia merytorycznie pomoże w realizacji scenariuszy. Dzięki temu TVP ustrzeże się rażących błędów, które zdarzały się różnym nadawcom w przeszłości.

– Deklarujemy otwartość i gotowość wprowadzania wątków profilaktyki zdrowotnej i postaw prozdrowotnych do TVP, w tym do takich formatów jak na przykład seriale, filmy czy telewizje śniadaniowe. W jesiennej ramówce będą dwa programy o takim charakterze – zapowiedział prezes Kurski.

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy obowiązuje w Polsce nowa ustawa o zdrowiu publicznym. Współpraca publicznego nadawcy z Ministerstwem Zdrowia ma niejako pomóc wcielać jej zapisy w życie.

radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (20)

radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (19) radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (18)

radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (13) radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (12)

radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (17) radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (16)

radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (15) radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (14)

radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (9) radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (8)

radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (11) radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (7)

radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (10) radziwiłł kurski tvp ministerstwo zdrowia (5)