Zmarła prof. Maria Kleinrok

14 czerwca zmarła prof. Maria Kleinrok – twórca polskiej szkoły nauki o rehabilitacji układu ruchowego narządu żucia, założycielka i pierwsza prezes Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia.

Foto: arch. prywatne

O śmierci poinformował syn, dr hab. Janusz Kleinrok.

„Zmarła nasza ukochana Mama, Babcia, i Prababcia – Profesor Maria Kleinrok. Była zdolna, niezależna, bardzo pracowita i uparta. Wiele jej zawdzięczamy i pozostanie w naszej pamięci w pięknych wspomnieniach. Żegnaj Marysiu!” – napisał w e-mailu do redakcji „Gazety Lekarskiej”.

Maria Kleinrok urodziła się 21 marca 1932 r. w Tarnowskich Górach. W 1955 r. uzyskała dyplom Lekarza Stomatologa Akademii Medycznej w Zabrzu i została zatrudniona jako asystent Zakładu Protetyki Stomatologicznej AM w Zabrzu. W 1966 r. obroniła pracę doktorską, a w 1974. otrzymała habilitację. W 1994 r. dostała nominację na profesora zwyczajnego.

W latach 1975-2002 była kierownikiem Katedry Protetyki Stomatologicznej z Zakładem Protetyki i z Pracownią Zaburzeń Czynnościowych Narządu Żucia Akademii Medycznej w Lublinie. Placówki te zorganizowała od podstaw. Jest autorką kilkuset publikacji i kilku książek. Posiadała 11 patentów i 6 wzorów użytkowych. Od 1969 r. była członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Pogrzeb prof. Kleinrok odbędzie się w piątek o godzinie 11.00 w Lublinie na Cmentarzu przy ul. Lipowej.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.