Do zakażenia dochodzi u kosmetyczki i fryzjera

Wczoraj na całym świecie obchodzono Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. W Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Katowicach i Częstochowie odbyły się bezpłatne badania przesiewowe anty-HCV. Z najnowszych wyliczeń polskich ekspertów wynika, że w naszym kraju z HCV żyje ok. 200 tys. osób. Z tego ok. 85 proc. nie ma pojęcia o swoim zakażeniu.

HCV to bardzo groźny wirus, który odpowiada za setki tysięcy zgonów rocznie na całym świecie. Nie wolno go lekceważyć. Zwłaszcza, że wirusowe zapalenie wątroby typu C można już skutecznie leczyć. Żeby nie dać się wirusowi trzeba tylko mieć świadomość zakażenia. Niestety większość Polaków o tym nie wie.

Edukacja w piętrowym autobusie

Kluczem do walki z epidemią jest edukacja. W niedzielę, od południa do wczesnego wieczora, mieszkańców i gości stolicy po centrum bezpłatnie woził piętrowy autobus oznaczony żółtymi kokardkami, w którym każdy mógł dowiedzieć się więcej o wirusowym zakażeniu wątroby od lekarza-wirusologa. Organizatorem akcji była Fundacja „Gwiazda Nadziei”. Patronat nad akcją objęły: Polskie Towarzystwo Hepatologiczne oraz Koalicja Hepatologiczna.

Ministerstwo Zdrowia nie słucha apeli

– Dobrze, że organizowane są tego typu akcje, ale byłoby znacznie lepiej, gdyby program badań przesiewowych był realizowany w ramach ogólnopolskiego programu zwalczania zakażeń HCV finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia lub NFZ, o co zabiegamy bezskutecznie od lat – mówi prof. dr hab. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Na razie bez refundacji, tymczasem w UE…

W ocenie profesora HCV to podstępny wirus. Wiele lat zakażenie pozostaje w ukryciu, a nieleczone może prowadzić do marskości i raka wątroby. Wczesne rozpoznawanie tego zagrożenia jest ważne m.in. dlatego, że dzięki lekom można wyleczyć prawie każdego zakażonego. Takie leki dostępne są już w większości krajów Unii Europejskiej, chociaż w Polsce, póki co, nie są one jeszcze refundowane.

Cel: wyleczyć całkowicie

– Dzięki nowoczesnym terapiom wywołane przez wirusa HCV przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C będzie pierwszą w historii medycyny chorobą przewlekłą, którą można całkowicie wyleczyć u prawie wszystkich chorych. Oczywiście warunkiem podstawowym jest refundacja terapii, której farmakoekonomiczna zasadność nie powinna budzić niczyjej wątpliwości – tłumaczy prof. Robert Flisiak.

Nie tylko narkotyki i tatuaże

– Do zakażenia HCV może dojść w każdej sytuacji związanej z naruszeniem ciągłości skóry, zwłaszcza gdy ma to miejsce w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich, przy okazji drobnych urazów, w placówkach opieki zdrowotnej, czy też podczas wykonywania tatuażu albo nawet sporadycznego przyjęcia dożylnych narkotyków. Każdy w swoim życiu znalazł się przynajmniej raz w jednej z powyższych sytuacji, więc każdy powinien co jakiś czas sprawdzić, czy jest w grupie blisko 2 proc. Polaków posiadających przeciwciała anty-HCV – dodaje prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Zbadaj się! Bądź świadomy!

– Szara strefa WZW C, czyli grupa ludzi, która żyje z wirusem, a o tym nie wie, jest w Polsce ogromna. Ludzie boją się robić testy, a przecież WZW C to nie wyrok. Pojawiają się nowe leki, które już wkrótce, w co głęboko wierzę, będą dostępne także dla polskich pacjentów tak, jak są dostępne dla amerykańskich czy zachodnioeuropejskich – mówi Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i współorganizatorka tegorocznej akcji bezpłatnych badań anty-HCV w Warszawie.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.