21 czerwca 2024

Mazowieckie: modernizacje i nowe technologie

W perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, województwo mazowieckie zamierza wspierać m.in. sektor ochrony zdrowia. Na co zostaną wydane pieniądze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w jednym z największych regionów w całej UE?

Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie. Foto: UMWM

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, dotacje zostały przewidziane w kilku różnych obszarach.

O wsparcie będą mogły starać się podmioty działające w publicznym systemie opieki zdrowotnej (czyli te, które mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia), które będą dostosowywały swoje systemy teleinformatyczne do świadczenia usług w formie elektronicznej (m.in. rejestracja wizyt, elektroniczne skierowania, elektroniczne recepty czy elektroniczny dostęp do dokumentacji medycznej).

Dodatkowo placówki z podpisanym kontraktem z Funduszem, realizujące świadczenia w zakresie chorób: układu kostno-stawowo-mięśniowego, psychicznych, układu krążenia, nowotworowych oraz chorób układu oddechowego, będą mogły uzyskać pieniądze na remonty, modernizacje, rozbudowy, przebudowy i adaptacje pomieszczeń, a także zakup sprzętu medycznego (w tym aparatury wysokospecjalistycznej).

Z kolei lekarze przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie inwestycji, które poprawią efektywność i skalę działania swojej „firmy”, a także zwiększą jej konkurencyjność (np. poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii). Uruchomienie pierwszych naborów wniosków planowane jest na IV kwartał 2014 roku.

ls