PRAWO

Kontrowersyjna reforma MZ: środowisko przeciw skróceniu stażu 

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz kilku innych ustaw, zapowiadając jedną z największych reform kształcenia medycznego od lat. Dokument przewiduje gruntowną przebudowę systemu nauczania przed- i podyplomowego, zmianę zasad naboru na specjalizacje, nowe reguły egzaminów końcowych oraz modyfikację kredytów na studia medyczne.  

Jak błąd systemu stał się winą jednego lekarza

Seria uchybień doprowadziła do przetoczenia pacjentowi krwi przeznaczonej dla innej osoby. Mimo że po drodze zawiodły różne osoby i procedury, odpowiedzialnością obciążono wyłącznie anestezjologa.

Jacek Opinc: Szkolenia, dobre relacje i mediacje

Jeśli chcemy radzić sobie z dużymi wyzwaniami, jak działalność tzw. receptomatów, antyszczepionkowców i szarlatanów, musimy grać do jednej bramki – mówi Jacek Opinc, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

SOR w Gorzowie: jeden weekend, dziesiątki dramatów i agresja wobec medyków 

Co dzieje się za drzwiami Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, gdy pacjenci czekają na pomoc? Odpowiedzią są dane opublikowane przez Roberta Surowca, przewodniczącego Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego i wiceprezesa tamtejszego szpitala.  

Cięcia. Zdrowie pod kreską

System ochrony zdrowia wchodzi w fazę otwartego niedoboru: miliardowa luka przestaje być abstrakcją, a zaczyna oznaczać realne ograniczanie świadczeń. Oszczędności już uderzają w diagnostykę i programy lekowe, a wszystko wskazuje, że to dopiero początek.

MZ podnosi wynagrodzenia rezydentów. Najwięcej zyskają dziedziny deficytowe 

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia podnoszącego zasadnicze wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w trybie rezydentury. Podwyżki mają wejść w życie 1 lipca 2026 r. i obejmą wszystkich rezydentów: zarówno rozpoczynających szkolenie, jak i już je odbywających. 

Sejm rusza z podwyżką akcyzy. NFZ ma zyskać 2,8 mld zł 

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych będzie kontynuować prace nad projektem ustawy podnoszącej akcyzę na alkohol, z której dodatkowe wpływy mają zasilić budżet Narodowego Funduszu Zdrowia.  

E-zdrowie przyspiesza. Sejm przyjął ustawę 

Sejm przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem usług e‑zdrowia. Za projektem zagłosowało 415 posłów, 25 wstrzymało się od głosu, nie odnotowano głosów przeciwnych. Nowe przepisy mają poszerzyć możliwości systemu e‑zdrowia i wprowadzić kolejne narzędzia cyfrowe wspierające organizację opieki medycznej. 

Sejm przyjął dwie ustawy zdrowotne. W obu są kontrowersyjne „wrzutki”

Sejm uchwalił w piątek dwie ustawy zdrowotne, z których każda zawierała istotne, choć niezwiązane z głównym tematem projektu, dodatkowe przepisy dotyczące zdrowia.

Kontrola Ministerstwa Zdrowia w NIL wstrzymana

Uruchomiona w połowie kwietnia kontrola w Naczelnej Izbie Lekarskiej została zawieszona na czas po wyborach władz samorządowych. Wróci po Krajowym...

Lex szarlatan: nowe narzędzia w walce z pseudomedycyną 

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, której celem jest skuteczniejsze przeciwdziałanie pseudomedycynie, dezinformacji oraz działalności osób podszywających się pod specjalistów medycznych.  

Rząd wydłuża dostęp do „tabletki dzień po” w aptekach 

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o przedłużeniu programu pilotażowego dotyczącego dostępu do antykoncepcji awaryjnej, realizowanego w aptekach przez wystawianie recept farmaceutycznych. Zgodnie z projektem rozporządzenia z 5 maja, pilotaż potrwa do 30 czerwca 2028 r.