6 października 2024

Prezes URPL: liczy się bezpieczeństwo pacjentów

Lekarze powinni znać skład i działanie leków oraz wyrobów medycznych, aby móc ocenić nie tylko ich skuteczność, ale także potencjalne zagrożenie wynikające z działań niepożądanych – mówi Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, w rozmowie z Lucyną Krysiak.

Fot. arch. prywatne

Jaki jest stan wiedzy lekarzy i lekarzy dentystów na temat produktów leczniczych, biobójczych czy wyrobów medycznych i zasad postępowania z nimi?

Lekarze i lekarze dentyści zdobywają wiedzę na temat produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych w trakcie studiów, jednak w zależności od programu informacje te mogą się różnić w szczegółach. Stąd konieczność ciągłej weryfikacji nowo otwartych szkół kształcących na kierunku lekarskim, inwestowanie w laboratoria i prosektoria, rozwijanie zawodów okołomedycznych służących odciążeniu lekarza, który jest najdroższym elementem systemu.

Chodzi o to, by edukacja na każdej uczelni kształcącej medyków spełniała wysokie standardy. Dla lekarzy i lekarzy dentystów organizowane są kursy i szkolenia doskonalące, także w zakresie aktualizacji wiedzy na temat leków, wyrobów medycznych czy zasad ich stosowania, co ma kluczowe znaczenie dla skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Lekarze mogą jednak napotykać problemy związane z uzyskaniem aktualnych i rzetelnych informacji, a niepełna znajomość przepisów i regulacji może utrudniać ich stosowanie w praktyce. Istnieje więc coraz większa potrzeba szerszego udostępniania informacji dla lekarzy i lekarzy dentystów.

Dlaczego tak istotne są te informacje?

Z kilku powodów. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo pacjentów. Lekarze powinni znać skład i działanie leków oraz wyrobów medycznych, aby móc ocenić nie tylko ich skuteczność, ale także potencjalne zagrożenie wynikające z działań niepożądanych i interakcji między różnymi substancjami, dzięki czemu można minimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Równie ważne są zasady stosowania produktów leczniczych. Wiedzę na ten temat lekarze powinni czerpać z niezależnych i zweryfikowanych źródeł informacji i opierać się na takich dokumentach, jak charakterystyka produktu leczniczego i instrukcja dla użytkownika wyrobu medycznego. Istotna jest również ciągła aktualizacja wiedzy medycznej. Przemysł farmaceutyczny i rynek wyrobów medycznych dynamicznie się rozwijają. Lekarze muszą być na bieżąco.

A inne aspekty?

Jest ich kilka. Lekarzy obowiązuje bezwzględne przestrzeganie regulacji prawnych dotyczących stosowania leków czy wyrobów medycznych. Ważna jest także edukacja pacjentów, których lekarze codziennie informują o dostępnych opcjach terapeutycznych, w tym o odpowiednich produktach leczniczych i ich zastosowaniu. Umiejętność przekazywania rzetelnych informacji jest priorytetowa dla budowania zaufania pacjenta i wspierania jego decyzji odnośnie leczenia. Kolejnym aspektem jest umiejętność zarządzania praktyką lekarską.

W przypadku leków i wyrobów medycznych lekarze muszą mieć wiedzę dotyczącą ich przechowywania, wydawania oraz prowadzenia dokumentacji, co jest decydujące dla efektywnego zarządzania praktyką oraz dla zapewnienia ciągłości opieki nad pacjentami. Nie mniej ważny aspekt to odpowiedzialność profesjonalna. Żaden wykonywany zawód nie jest wolny od błędów. Kompletna wiedza na temat produktów leczniczych lub wyrobów medycznych może uchronić lekarzy przed odpowiedzialnością.

Naczelna Izba Lekarska i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych 13 sierpnia podpisały porozumienie o współpracy w zakresie kształcenia i edukacji. Jak zrodziła się ta inicjatywa?

Pomysł zrodził się zaledwie kilka tygodni temu. Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie długotrwała i owocna. Organizowanie wspólnie z NIL szkoleń dla lekarzy i lekarzy dentystów, prowadzenie badań i analiz oraz połączonych przedsięwzięć edukacyjno-wydawniczych dobrze rokuje na przyszłość. Jako partner NIL zobowiązaliśmy się do opracowania programu szkoleń, zapewnienia wykładowców o odpowiednich kwalifikacjach i wsparcia działań NIL w zakresie prowadzenia badań i analiz.

Chcemy, by w naszych czynnościach edukacyjnych pojawił się temat zgłaszania przez lekarzy działań niepożądanych leków czy też monitorowania bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych. Wierzę, że działania te przyczynią się do aktualizacji wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa leków.