17 kwietnia 2024

To już pewne: zyskają interniści i pediatrzy

30 kwietnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która poszerza o młodych pediatrów i internistów listę lekarzy mogących prowadzić praktyki podstawowej opieki zdrowotnej. Nowe przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Foto: Prezydent.pl

Nowelizacja stworzyła takie możliwości lekarzom ze specjalizacją I stopnia z medycyny ogólnej, jak również specjalizacją I lub II stopnia albo tytułem specjalisty w dziedzinie: chorób wewnętrznych lub pediatrii.

Warunek jest jednak taki, że w ciągu trzech lat od rozpoczęcia udzielania świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej lekarze ci będą musieli ukończyć kurs z medycyny rodzinnej, organizowany przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Dotychczas poradnię podstawowej opieki zdrowotnej mogli prowadzić tylko lekarze rodzinni bądź interniści i pediatrzy, którzy od lat pracują w POZ.

Zdaniem ministra zdrowia, Bartosza Arłukowicza, zmiana ta daje większy wybór pacjentom w wyborze specjalisty pierwszego kontaktu. Dodatkowo może zwiększyć liczbę lekarzy w ramach POZ.

Przeciwni tym zmianom było wielu lekarzy rodzinnych, którzy uważają, że mogą one doprowadzić do upadku specjalizacji medycyny rodzinnej, która już teraz nie jest zbyt popularna.

ls

Źródło: MZ, Sejm