Osobna pula środków na diagnostykę

Ostatnie wybory wyłoniły członków IX kadencji Senatu i VIII kadencji Sejmu. Wśród posłów i senatorów znaleźli się również lekarze. Jaką mają wizję ochrony zdrowia? Na nasze pytania odpowiada Tomasz Latos (KP PiS), poseł, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia.

11. posiedzenie Sejmu VIII kadencji
Foto: Krzysztof Białoskórski

1. Jak finansować leczenie chorych – z budżetu państwa czy, tak jak jest obecnie, ze składki zdrowotnej?

Z budżetu państwa, ale pieniądze na realizację zadań z zakresu ochrony zdrowia mogą pochodzić z różnych źródeł, w tym ze składki zdrowotnej. Rozwiązania w tej sprawie są dopiero przygotowywane i szczegółowa dyskusja dopiero przed nami.

2. Czy NFZ powinien zostać zlikwidowany? Jeśli tak – co w zamian?

Tak, a dotychczasowe kompetencje zostaną przekazane służbom podległym wojewodom. Dalej będzie proces kontraktowania, choć w zmienionej formie ,stąd osoby zajmujące się tymi sprawami w NFZ będą dalej potrzebne.

3. Co będzie chciał Pan zrobić, aby zwiększyć liczbę lekarzy?

Trzeba zwiększyć ilość studentów kształconych na studiach lekarskich, a także poprawić warunki dalszego kształcenia i funkcjonowania w zawodzie absolwentom, aby nie wyjeżdżali z Polski w poszukiwaniu pracy.

4. Ile powinno wynosić minimalne wynagrodzenie brutto lekarza za pracę na jednym etacie?

Trudno mi precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Myślę, że zasady wynagradzania powinny być wypracowane w porozumieniu między politykami, izbą lekarską i pracodawcami. Oczywiście ważna jest też rola związków zawodowych.

5. Czy prywatne szpitale powinny być finansowane ze środków publicznych?

W niektórych rejonach Polski nie ma innych szpitali niż tylko niepubliczne. Ten fakt trzeba uwzględnić przy tworzeniu sieci szpitali. Korzystanie ze środków publicznych to jednak także branie odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne obywateli na danym terenie, a nie tylko np. realizowanie najbardziej opłacalnych procedur. W realizacji inwestycji medycznych, które następnie mają mieć dostęp do publicznych pieniędzy, trzeba uwzględniać mapy potrzeb zdrowotnych w poszczególnych regionach.

6. POZ powinno być finansowane ze składki kapitacyjnej (tak, jak jest teraz) czy w innej formie? Jakiej?

Moim zdaniem można utrzymać stawkę kapitacyjną, ale jestem zwolennikiem osobnej puli środków finansowych na diagnostykę.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.