Ważne zmiany w zakresie wystawiania recept

Jak informuje Biuro Prawne Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku, w dniu 4 października 2014 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich (Dz.U. z 2014 r., poz. 1239). 

Foto: imageworld.pl

Rozporządzenie wprowadza następujące zmiany:

 • Lekarz będzie uprawniony do wskazania na recepcie ilości leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do maksymalnie 120-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania (poprzednio do 90 dni). Jeżeli na recepcie podano sposób dawkowania, a ilość leku przekraczałaby ilość leku przeznaczoną do 120-dniowego stosowania, lek wydaje się w ilości maksymalnie zbliżonej do ilości określonej na recepcie, chyba że należy wydać jedno najmniejsze opakowanie leku określone w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych.
 • Lekarz może wystawić do 12 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania, z zastrzeżeniem, że na jednej recepcie nie można przepisać leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego na więcej niż 120 dni stosowania (poprzednio do 3 recept na 90 dni stosowania).
 • W przypadku recept na leki recepturowe w postaci maści, kremów, mazideł, past albo jeżeli do stosowania na skórę lekarz może wystawić do 16 recept niezbędnych pacjentowi do maksymalnie łącznie 120-dniowego okresu stosowania.
 • Na jednej recepcie można przepisać podwójną ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie przepisów określających leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych (poprzednio pojedynczą ilość). W przypadku leków recepturowych w postaci maści, kremów, mazideł, past albo żeli do stosowania na skórę, można przepisać dziesięciokrotną ilość leku recepturowego.

Z dniem 18 września 2014 r. weszła w życie również nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia z w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. z 2014 r., poz. 1172) dotyczącego wystawiania recept Rpw. Wprowadzane zmiany dotyczą:

a) Treści recepty

 • Recepta wystawiona na preparaty zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe zawierać będzie sumaryczną ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej wyrażoną słownie albo ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej wyrażoną słownie za pomocą ilości jednostek dawkowania oraz wielkości dawki. Jeżeli ze wskazanego przez osobę wystawiającą receptę sposobu dawkowania nie można obliczyć sumarycznej ilości przepisanych środków odurzających lub substancji psychotropowych, osoba wydająca przyjmuje, że są to dwa najmniejsze opakowania określone w wykazie określonym w obwieszczeniu Ministra Zdrowia, a w przypadku leków niepodlegających refundacji – dwa najmniejsze opakowania dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Uchylono obowiązek zamieszczania na recepcie obok przepisanej dawki wykrzyknika i zapisu słownego oraz podpisu i pieczęci lekarza – jeżeli przepisana dawka jednorazowa lub dobowa leku zawierającego w swoim składzie środki odurzające grupy I-N lub substancje psychotropowe grupy II-P przekracza dawkę maksymalną.

b) Ilości preparatów na recepcie

 • Recepta wystawiona na preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N oraz substancje psychotropowe grupy II-P może dotyczyć takiej ilości środka lub substancji, która nie przekracza zapotrzebowania pacjenta na maksymalnie 90 dni stosowania (poprzednio 30 dni).

c) Ilości kolejnych recept

 • Na preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N oraz substancje psychotropowe grupy II-P będzie można wystawić do 3 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 90 dni stosowania (poprzednio 1 recepta do 30 dni stosowania).

d) Okresu ważności recepty

 • Recepty, na których przepisano preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N lub substancje psychotropowe grupy II-P, są realizowane nie później niż w ciągu 30 dni od daty ich wystawienia (poprzednio 14 dni).

adw. Damian Konieczny
Biuro Prawne OIL w Gdańsku

Źródło: oilgdansk.pl


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesujesz się prawem medycznym, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej” (zobacz więcej). Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.

Powiązane aktualności

komentarze 3

Skomentuj
 1. Avatar
  Marcin Bojarski
  Lut 10, 2016 - 02:08 AM

  Czy mogli na SOR mnie okłamać,że nie mają recept Rpw?Doktor chciał mi już wypisać Medikinet jako dodatek do Pregabaliny,ale mówi,że nie ma recepty Rpw.Mam chorobę kręgosłupa szyjnego i próbuję leczyć się własnym sumptem przy pomocy lekarza oczywiście,ale oni(lekarze)boją się tych recept jak ognia bo biorę Tramadol,Bunondol,Oxycontin,DHC continus i pytanie z czego mógłbym zrezygnować aby otrzymać Medikinet jako lek połączony z Pregabaliną?Zaczynam bać się już lekarzy bo traktują mnie jak narkomańskiego typa.Jeszcze jedno pytanie-czy lekarz rodzinny może przepisać wszystko,łącznie z lekami odurzającymi(Medikinet np.)na 100% jeżeli nie mam uprawnień do refundacji?Proszę o szybką odpowiedź.Pozdrawiam,Marcin.

  ODPOWIEDZ
  • Avatar
   marcin rzeszowski
   Wrz 24, 2016 - 03:38 PM

   Odpowiedź na Pana wiadomość – poniżej.
   Czy nie za dużo opiatów Pan zażywa?????
   Tramadol, Bunondol, Oxycontin, DHC continus – to wszystko ta sama grupa opiatów (II i III drabiny analgetycznej. Tramadol i DHC jest na II; Bunondol i Oxycontin na III).
   Nie ma sensu tego łączyć razem wszystkiego!!! Uzależnienie gwarantowane. Niech Pan się uda do Poradni Leczenia Bólu a tam anestezjolog Pana dalej pokieruje.
   Medikinet a to na co Panu?
   Bardzo złożona sytuacja.

   ODPOWIEDZ
 2. Avatar
  marcin rzeszowski
  Wrz 24, 2016 - 03:31 PM

  Lekarze nie maja często recept Rpw.
  Boja się ich jak ognia (może nie wiedza jak poprawnie wypisać ?)
  Ja mam ZSKK i biorę z silniejszych leków p/bólowych Bunondol (buprenorfina). Ostanio dr Anestezjolog z Poradni Leczenia Bólu w Rzeszowie zamieniła mi Bunondol 0,4 3×1 na Oxycontin 20 2×1 plus Miansec (mianseryna) 10 mg 2×1.
  Obawiam sie Oxycontin’u bo to bardzo silny lek narkotyczny (w sumie Bunondol też bardzo silny ale jest na Rp. – kilka lat temu był jednak na Rpw).
  W tej chwili zażywam Miansec 10 wg w/w schematu i dokończę zażywać tabl. z posiadanych fiolek Bunondolu 0,4 mg i wtedy zdecyduje się na Oxycontin 20 2×1 (40 mg chlorowodorku oksykodonu na dobę to max przy bólach nienowotworowych – info od P. dr Anestezjolog)
  pozdrawiam Marcin/Rzeszów

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.