23 czerwca 2024

Nowe wieści dla młodych lekarzy

Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie w Ministerstwie Zdrowia, najpierw z dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jolantą Orłowską-Heitzman i prawnikami resortu, a następnie z wiceministrem zdrowia Igorem Radziewiczem-Winnickim.

Foto: Marta Jakubiak

Ustalono brzmienie konkretnych zmian w ustawie o zawodzie lekarza, które mają wprowadzić możliwość aplikacji o rezydenturę w trzech wybranych dziedzinach w ramach jednej kwalifikacji, analogicznie jak przy wyborze miejsca na staż podyplomowy (zobacz więcej). Dział prawny Ministerstwa Zdrowia ma przygotować finalną treść poprawek.

Komisja ds. Młodych Lekarzy działająca w ramach Naczelnej Rady Lekarskiej liczy, że uda się je przeprowadzić przez Sejm jeszcze w tej kadencji i przed jesiennym naborem. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Komisji Młodego Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, Filip Dąbrowski i Tomasz Imiela, oraz Łukasz Szmygiel z Komisji Młodych Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Jednocześnie informujemy, że jeszcze przez kilka dni, w ramach konsultacji społecznych, można wypełniać ankietę dotyczącą dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie czasu pracy (zobacz więcej). Na Facebooku jeden z użytkowników napisał: „Mam nadzieję, że UE wbrew interesom polskiego rządu i interesom biznesu, nie będzie szła w stronę elastycznego czasu pracy i że będzie forsować tachografy dla lekarzy. Tutaj widzę dla nas konkretny interes, ograniczenie czasu pracy, pokaże prawdziwy niedobór białej kadry w Polsce i powinno podwyższyć stawki i ograniczać pole manewru wyrobnikom, którzy nie mają życia”.