23 czerwca 2024

Odrębne listy dla ortodontów i protetyków

Na stronie internetowej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej opublikowano pismo Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia skierowane do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza dotyczące interpretacji sprawozdawania kolejek w zakresie leczenia ortodontycznego i protetycznego przez lekarzy stomatologów.

Foto: Marta Jakubiak

Funduszu przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia do obowiązków świadczeniodawcy należy m.in. prowadzenie odrębnej listy oczekujących na leczenie aparatem ortodontycznym i leczenie protetyczne.

„Na listę oczekujących na leczenie protetyczne lub ortodontyczne świadczeniodawca powinien wpisać pacjenta dopiero po wykonaniu badania, w trakcie którego lekarz ocenia co będzie wykonywał i czy pacjent jest do tego uprawniony (np. proteza zębowa przysługuje dopiero wtedy, gdy brakuje więcej niż 5 zębów” – czytamy w piśmie podpisanym przez Wojciecha Zawalskiego, dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej.

Jak tłumaczy lek. dent. Alicja Marczyk-Felba, wiceprezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej ds. stomatologii, odpowiedź NFZ zamieszczono na stronie DIL ze względu na niejednoznaczną interpretację w zakresie przesyłania informacji o pacjentach pierwszorazowych do wykonania protez i aparatów ortodontycznych. Całe pismo można pobrać tutaj.


Jesteś lekarzem dentystą? Studiujesz na kierunku lekarsko-dentystycznym? Interesuje cię stomatologia? Sprawdź, co na ten temat ostatnio opublikowaliśmy na naszym portalu (zobacz więcej).