Posiedzenie Komisji Zdrowia (relacja na żywo)

Trwa posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia. Relacjonuje je na żywo nasza dziennikarka Lidia Sulikowska. Najważniejszy punkt programu to „Przedstawienie informacji o stanie przygotowań do wejścia w życie przepisów dotyczących tzw. pakietów kolejkowego i onkologicznego” przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Foto: Krzysztof Białoskórski

13.02 Przewodniczący komisji zamknął dyskusję.

12.50 Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Warczyński powiedział, że wprowadzenie pakietu onkologicznego sprawi, że zmniejszy się zapotrzebowanie na finansowanie świadczeń paliatywnych, bowiem większa liczba pacjentów zostanie uratowana.

12.37 – Podkreślam raz jeszcze, że pieniądze, które zamierzamy dołożyć do POZ, nie będą zabrane z AOS. Nikomu nie chcemy odebrać pieniędzy. Jesteśmy bardzo blisko porozumienia z lekarzami rodzinnymi w kwestii ostatecznej kwoty, jaka zostanie przekazana do POZ – powiedział Sławomir Neumann. W jego ocenie rola lekarza rodzinnego w systemie ochrony zdrowia powinna zostać wzmocniona i „muszą za tym pójść pieniądze”.

12.32 Bożena Janicka: – Na najbliższy czwartek zaplanowano kolejne rozmowy w Ministerstwie Zdrowa. Chciałabym, aby było to ostatnie spotkanie w sprawie negocjacji finansowych.

12.23 Głos zabiera Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – W POZ przeważnie nie ma kolejek. Mam nadzieję, że nie zmieni tego zwiększenie obowiązków dla lekarzy działających w POZ, które wiąże się z wprowadzeniem pakietów.

12.15 Seria pytań do wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna. Posłanka Anna Zalewska pyta, gdzie w pakiecie onkologicznym jest miejsce dla hospicjów? Beata Małecka-Libera (PO): – Co z pacjentami, którzy leczą się już onkologicznie? Czy mają wracać do POZ po kartę dla pacjenta onkologicznego? Z kolei Piotr Chmielowski (SLD) prosi o podanie daty, kiedy będziecie ocenione funkcjonowanie pakietów.

12.00 Posłanka Józefa Hrynkiewicz (PiS) sugeruje, że organizowane przez resort zdrowia szkolenia dla POZ mogą być nieprofesjonalne. Z kolei Anna Zalewska pyta, kiedy zakończą się negocjacje z lekarzami rodzinnymi, skoro już za kilka tygodni pakiet onkologiczny wchodzi w życie. Przeczytała też list od specjalistów opieki paliatywnej, którzy pytają, czy świadczenia z tego obszaru będą nielimitowane.

11.52 Na pytanie, kiedy nastąpi korekta planu finansowego NFZ, wiceminister Neumann odpowiedział: – Nie będzie korekty przed zakończeniem negocjacji z lekarzami POZ.

11.37 Sławomir Neumann omawia stan prac nad rozporządzeniami potrzebnymi do wejścia pakietów w życie. Część z nich już opracowano, a reszta jest w trakcie konsultacji. Dodaje, że zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i NFZ, organizują szkolenia dla lekarzy POZ z zakresu onkologii. – Jesteśmy w trakcie negocjacji ze środowiskami lekarzy rodzinnych w kwestii finansowania POZ w związku z nowymi zadaniami, jakie otrzymają po wejściu w życie pakietów. Planujemy zwiększyć finansowanie POZ o ponad 10 proc. i to bez środków mających tracić na pakiet onkologiczny. Nie zabierzemy żadnych środków z puli przeznaczonej na AOS i lecznictwo szpitalne, a NFZ zapłaci 540 mln zł za wszystkie wizyty u okulistów i dermatologów w ramach AOS. Do POZ trafi 350 mln zł na badania, które zleca lekarz rodzinny. Ponadto30 mln zł zostanie przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego dla lekarzy rodzinnych.

11.32 Przewodniczący Latos wznawia obrady. Drugi punkt porządku obrad brzmi: „Przedstawienie informacji o stanie przygotowań do wejścia w życie przepisów dotyczących tzw. pakietów kolejkowego i onkologicznego”. Na sali nie ma ministra zdrowia Bartosza Ałukowicza – to wiceminister Sławomir Neumann przedstawi sytuację na temat przygotowań wejścia w życie obu pakietów.

11.31 Przewodniczący Komisji Zdrowia zamyka obrady w tym punkcie. Za kilka minut ma  rozpocząć się dyskusja na temat pakietów.

11.30 – Staram się pomóc temu szpitalowi. Wszystkie podejmowane działania mają poszerzyć dostęp do opieki – mówi pani prezes Szpitala na Solcu.

11.21 Dr Paweł Grochowicz z Pododdziału Proktologii: – Mamy list podpisany przez lekarzy i pielęgniarki Szpitala na Solcu, profesorów chirurgii innych szpitali, którzy apelują, aby nie likwidować tego pododdziału. Czy to jest za mały problem na obrady Komisji Zdrowia? Dla mnie każdy pacjent jest ważny. Dlaczego w innych krajach mają oddzielnie prowadzoną proktologię?

11.10 – Kilka dni temu zostałam wezwana przez dyrekcję, że Pododdział Proktologii ma zostać włączony do Oddziału Chirurgii Ogólnej. Nasz pododdział jest ośrodkiem referencyjnym, zajmujemy się trudnymi pacjentami. To wizytówka Szpitala na Solcu. Mamy dobre wyniki leczenia, mało powikłań, jesteśmy rozpoznawani na arenie międzynarodowej. Pomysł połączenia oddziałów jest tylko pozornie korzystny ekonomicznie, a polityka zarządu szpitala jest krótkowzroczna. Wstrzymano operacje proktologiczne i zapisy na rok 2015 – powiedziała po wznowieniu obrad Małgorzata Kołodziejczak, kierownik Pododdziału Proktologii Szpitala na Solcu.

11.00 Zarządzono 5-minutową przerwę, zgłoszono wniosek formalny o zamknięcie dyskusji w sprawie likwidacji Pododdziału Proktologii. Całą dyskusję można podsumować w następujący sposób: posłowie PiS chcą dyskusji o Szpitalu na Solcu, natomiast parlamentarzyści z PO są przeciwni (ci ostatni zarzucają opozycji prowadzenie kampanii wyborczej).

10.58 Posłanka Anna Zalewska (PiS): – To jest przypadek złego działania systemu, który likwiduje najlepsze w Polsce oddziały, dlatego trzeba o tym rozmawiać właśnie tutaj.

10.52 – To jest debata na posiedzenie Rady Miejskiej Warszawy, bo właścicielem tej placówki jest stolica. To zły precedens – powiedział wiceminister Sławomir Neumann.

10.45 – Nie podjęto jakichkolwiek formalnych działań, które mówią o likwidacji pododdziału proktologii. Prowadzimy program naprawczy w szpitalu, zabiegamy o przychody, likwidacja czegokolwiek byłaby działaniem na szkodę, bo nam zależy na kontraktach z NFZ. Nie chcemy zmniejszać świadczeń w tym zakresie, a wręcz przeciwnie, bo chcemy poszerzać działalność tego oddziału – sytuację przedstawiła Ewa Więckowska, prezes Szpitala na Solcu w Warszawie.

10.34 Zmieniono porządek obrad: najpierw będzie dyskusja na temat likwidacji Pododdziału Proktologii w Szpitalu na Solcu w Warszawie, a dopiero potem zostanie podjęty temat pakietów onkologicznego i kolejkowego. Wyjaśnienie dla niewtajemniczonych: proktologia to dziedzina chirurgii zajmująca się chorobami jelita grubego i odbytnicy.

10.32 Rozpoczyna się posiedzenie Komisji Zdrowia. Prowadzi je przewodniczący Tomasz Latos. Na sali obecny jest m.in. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczak i dyrektor Naczelnej Izby Lekarskiej Wanda Fidelus-Ninkiewicz.

10.28 Na salę dotarł Sławomir Neumann, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

10.22 Na sali 106, w której zaplanowano posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, powoli zbierają się jej członkowie. Są także przedstawiciele środowisk lekarskich i różnych mediów. Przypomnijmy, że posiedzenie zostało zwołane w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu (ma się odbyć bezpośrednio po głosowaniach ok. godz. 10.30).

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.