19 maja 2024

10 najpopularniejszych tekstów na www.gazetalekarska.pl w 2019 roku

Co czytaliście najchętniej w mijającym roku? Poniżej prezentujemy 10 najpopularniejszych materiałów zamieszczonych w portalu internetowym „Gazety Lekarskiej” w 2019 roku.

Foto: pixabay.com

1. Suplementacja witaminy D3 a ryzyko zgonu z powodu raka

W „Annals of Oncology” opublikowano kolejną metaanalizę mającą rozstrzygnąć trwający od kilku lat spór odnośnie wpływu suplementacji witaminy D3 na ryzyko rozwoju nowotworów.

2. Wystawianie recept pro familiae i pro auctore nieograniczone czasowo

9 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia.

3. Miałem własny plan. Lekarski Egzamin Końcowy na 178 punktów

Rozmowa z Krzysztofem Bartnikiem, lekarzem, który w jesiennej sesji 2018 r. osiągnął najlepszy wynik Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK).

4. Ostra białaczka limfoblastyczna u dzieci rozwija się błyskawicznie

Najważniejsze, by z chorego dziecka wyrósł zdrowy dorosły człowiek. Rozmowa z prof. dr hab. Alicją Chybicką o sytuacji w polskiej onkohematologii dziecięcej.

5. Dentystyczny raj! Uniwersyteckie Centrum Stomatologii WUM (foto)

Największe w Polsce i najnowocześniejsze spośród polskich uczelni medycznych centrum stomatologiczne już działa. Na terenie kampusu Banacha, przy ul. Binieckiego 6, odbyło się uroczyste otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii WUM.

6. LEK i LDEK 2019: Rozmowa z dyrektorem CEM o wynikach egzaminów

W sesji wiosennej 2019 r. w skali kraju nie zdał co czwarty przystępujący do Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Rozmowa z prof. dr. hab. Mariuszem Klenckim, dyrektorem Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi.

7. Odciążyć lekarza. Nowy zawód medyczny pomoże chirurgom

Lokalna inicjatywa Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, dotycząca powołania zawodu asystenta lekarza, zyskuje na znaczeniu. Przypomnijmy, że celem tego przedsięwzięcia jest usprawnienie pracy chirurgów i tym samym zapewnienie lepszej opieki pacjentom.

8. Katarzyna Pikulska żąda przeprosin od TVP. Kibicują jej lekarze (foto)

– Nie będzie ugody – powiedziała Katarzyna Pikulska po pierwszym sądowym starciu z Telewizją Polską. 19 listopada zakończyła się pierwsza rozprawa w procesie przeciwko TVP.

9. Poruszające słowa prof. Mariana Zembali

– Choroba sprawiła, że moja egzystencjalna przestrzeń być może się skróciła, a co za tym idzie – niewykluczone, że czas życia też. Ale to nie ma znaczenia… – powiedział prof. Marian Zembala odbierając nagrodę specjalną za dokonania życia podczas gali „Sukces Roku 2018 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny”.

10. Do Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego podchodzę z rezerwą

Ministerstwo Zdrowia, z myślą o cudzoziemcach spoza UE, chce wprowadzić możliwość leczenia w Polsce bez nostryfikacji dyplomu i specjalny egzamin uprawiający do posługiwania się tytułem lekarza lub lekarza dentysty. Rozmowa z dr. hab. Tomaszem Smiataczem.

Kryterium: łączna ilość odsłon – wliczając także powtórne wizyty na poszczególnych stronach (pod uwagę wzięliśmy tylko materiały opublikowane w 2019 roku)

Podsumowania z ubiegłych lat:

Mariusz Tomczak